Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Suriye Kuzeyine ABD Sevkıyatı Devam Ediyor

Reklam
Suriye Kuzeyine ABD Sevkıyatı Devam Ediyor

Ayn el Arab güneydoğusu Lafarge çimento fabrikasındaki helikopter üssüne en az 100 tırlık bir ikmal konvoyu yollandı. Tırların bir kısmı pikaplar ve çeşitli araçlar taşımaktaymış.

Ayn el Arab, Tel Abyad, Fırat doğu kıyısı ve Menbic’e yollanacak büyük sevkıyatlar sıklıkla Lafarge üssü veya Sarrin Hava Üssü gibi büyük Amerikan askeri merkezlerine getiriliyor ve buradan dağıtımı yapılıyor. Ayrıca Suriye kuzeyindeki 25 kadar büyük askeri üs ve çok sayıda hava üssünün hemen hepsinde genişletme çalışmaları yapılmakta.

Olası Suriye kuzeyi harekatında pkk terör örgütünün güneydeki ana sığınağı ve merkezi haline gelmesi için hazırlanmakta Rakka’da yeniden inşa çalışmaları sürerken bir yandan da ABD pkk terör örgütünün batı ve kuzeybatı hatlarını güçlendirmeye çalışıyor. Bu bölgeden gelebilecek topyekun bir saldırıda bölgede pek fazla büyük yerleşim bulunmaması ve düz arazi nedeniyle hava destekli zırhlı hücumları için bölge elverişli (aynı şekilde savunan tarafın hareketli savaş anlayışı ile yıpratarak geri çekilme yapabileceği bir bölge) ve pkknın bu bölgeden bir saldırı yiyerek Menbic’in doğuyla olan bağlantısını sağlayan Kara Kavzak köprüsü ve Tişrin barajının doğudan tehdit edilmesinin ve de Ayn el Arab-Tel Abyad hattının düzenli bir güç karşısında elverişsiz yapısından kaynaklanan savunma problemlerini en aza indirgemek için ABD bu bölgedeki hazırlıkları arttırıyor.

Rakka’nın yeniden inşası süreci de olası bir harekatta kuzeydeki önemli mevzileri kaybetmesi halinde pkknın geri çekilebileceği tutunabileceği, toparlanabileceği bir merkez ve art bölge haline getirilmesi için hızlandırıldı.

Rakka pkk için yeni bir sığınak için hazırlanıyor ancak bütün çabalara rağmen terör örgütü IŞİD’in 11 aydır pkkya karşı sürdürdüğü yoğun yeraltı savaşı sona ermiş değil. Bu nedenle olabildiğince fazla kişiyi zorla askere alıp ön hatlara ve tehlikeli bölgelere yolluyorlar. Daha iyi eğitimli, deneyimli ve donanımlı pkk militanlarının yoğunluğu ise savunmaya elverişli kasaba ve şehirlerde yoğunlaşıyor.

Bir yandan bütün bölgeyi savunmak için planlar yaparken diğer yandan da harekatın kapsamlı olup duraklamaması ihtimaline karşılık Rakka’ya çekilmek veya Irak’a çekilmek için de hazırlıklar ve planlar yapıyor. Irak’ın kuzeyine son dönemde yoğun şekilde sevkıyat yaparak silah ve araçların bir kısmını bu bölgeye aktarıyorlar.

Dağlardaki mağaralar ve sığınakların yanı sıra peşmerge bölgesinin içlerindeki güvenli bölgelerdeki şehirlerde ve kasabalarda da bunları saklıyorlar ve böylelikle olası TSK hava harekatlarından koruyorlar.

 

KAYNAK: Enformasyon FB

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ