Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Altıyol’da basın açıklaması yapıldı

Reklam
Altıyol’da basın açıklaması yapıldı

Lüleburgaz Altıyol sakini roman vatandaşlarca 27 Kasım Pazar günü basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada belediyeye neden tepki gösterildiğine yer verildi.

Basın açıklamasında “Öncelikle demokrasiyi özümsemiş bireyler olarak hepinize, bu demokratik biçimde yerine getirdiğimiz, yine demokratik olan basın açıklamamıza katılmanızdan dolayı şahsım ve hor görülen ve yıpratılmaya çalışılan romanlar adına teşekkürü borç biliyor, en kalbi şükranlarımız arz ediyorum.

“İtfaiye skandala sebebiyet vermiştir”

Hepinizin bildiği gibi 24 Kasım 2016 Perşembe günü Lüleburgaz’da Özerler Mahallesi Çalıçeşme Sokak üzerinde, özellikle altını çizerek ifade ediyorum; roman değil, Kastamonulu bir vatandaşımızın evinde çıkan yangın kısa sürede büyüdü ve korku dolu saatler yaşamamıza neden oldu. Ve yine hepimizin bildiği gibi Lüleburgaz İtfaiye Ekipleri olay yerine geç ve yetersiz gelerek olayın daha da büyümesine neden oldu ve bir skandala sebebiyet verdi. Lüleburgaz İtfaiyesinin bu söz konusu ihmalinin sonucu 10 yaşında bir çocuk ve annesi aşağıda roman vatandaşlar tarafından gerilen halıların üzerine atlayarak hayatlarını kurtarmak zorunda kalmışlardır. Burada roman vatandaşlarımız canını ve mallarını hiçe sayarak üzerlerine düşen vatandaşlık görevlerini layıkıyla yerine getirerek ve herkese örnek bir tavır sergilemişler ve ardından haklı tepkilerini ortaya koymuşlardır.

Ancak o günden beri kendi ayıbını örtmeye kalkan ve demokratik tepkiye alışık olmayan CHP’li Lüleburgaz Belediyesi ve yandaşları bu durumu hazmedememiş olsalar gerek ki bu olaydan sonra bilinçli, yakışıksız ve hiçbir şekilde kabul etmeyeceğimiz yakıştırmalara yönelik sosyal medya vb. aracılığıyla yapılan açıklamalara gerek duymuşlardır. Bunun sonucunda olayın muhatabı olan biz roman vatandaşlar yine demokratik haklarımız olan kendimizi savunma ve cevap hakkımızı kullanmak için bugün burada basın açıklaması yapma gereği duyduk.

“Romanlar karalanmaya çalışılıyor”

Olayla ilgili roman vatandaşlara karalama kampanyası düzenleyen taraflar; söz konusu belediyenin AK Parti Belediyesi değil CHP belediyesi olduğunu özellikle göz ardı ederek psikolojik olarak vatandaşı yanıltıp AK parti aleyhine akıllarınca algı operasyonu yapmayı planlamışlar ancak bunda başarılı olamamışlardır. Yine muhalefet olmuşlar, kendi sebep oldukları sorunlara çözüm bulmak yerine işin kolayına kaçmış ve karalama yoluna başvurmuşlardır. Lüleburgaz Belediye Başkan Yardımcısı basına yaptığı açıklamada olay yerindeki vatandaşların tepkisini provokasyon olarak nitelendirmiş; CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı da onu destekler nitelikte roman vatandaşlarımıza provokatörlük suçlamasında ve AK Partiyi kastederek siyasi rant elde etmeye çalıştığımızdan bahsetmiştir. Lüleburgaz Belediyesi taşeron şirketlerinde çalışan birtakım kişiler de sağladıkları ranta zarar gelmemesi için bu kişileri destekleyen talihsiz açıklamalarda bulunmuşlardır. Biz roman vatandaşlar olarak bu yapılan açıklamaları kesinlikle kabul etmiyoruz ve yakıştırılan suçlamaları kendilerine iade ediyoruz.

“İhmaller ortadadır”

Bizler o gece orada AK Parti dahil hiçbir partinin reklamını yapmadık, sadece üzerimize düşen vatandaşlık görevimizi yerine getirdik ve belediye yetkililerine haklı tepkimizi ortaya koyduk. Bugün aynı olay Belediye Başkanının, yardımcısının, CHP Lüleburgaz İlçe Başkanının, taşeron elemanlarının evinde olsa dahi aynı vatandaşlık görevimizi yine yerine getireceğimizden, tepkimizi ortaya koyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Ancak ortada bir ihmal olduğu ve sorumluların derhal gereğini yapmaları gerektiği ortadadır.

Tarih te bunu bize göstermektedir. Yıllardan beri ilgili kurumun aynı şikâyetlere maruz kaldığı buna rağmen hiçbir adım atılmadığı ortadadır. Lüleburgaz’da 2014 ve 2015 yıllarında meydana gelen 3 büyük yangında da itfaiye ekiplerinin yetersiz olduğu ifade edilmiştir. Aralık 2014 tarihinde Lüleburgaz’a bağlı Ayvalı Köyü’nde DSP eski İlçe Başkanı Adem Saygın’a ait evde yangın çıkmış görgü tanıkları itfaiyenin yangına geç müdahale ettiğini ve yetersiz kaldığını iddia etmişlerdir. 2015 yılının başında ise Barış Mahallesi’nde çıkan yangında 7 ev yanarak kül olmuştur. Mahalle sakinleri bu bulunmaması, olayın suyun donuk olması, araç sayısının yetersiz olması gibi açıklamalarda bulunmuşlardır. Ve tarih Kasım 2016 yine yetersizlik, yine ihmal.

Lüleburgaz7ın kültür şehri olmaktan önce belediyelerin asli görevlerinden olan itfaiye gibi, temizlik gibi, otopark gibi sorunlarını çözmesi gerekmektedir. İtfaiye gibi kurumların öncelikli amacında bu can güvenliğini en iyi şekilde karşılamaktır. Ancak Sn. yetkililerimizden beklentimiz; atıl vaziyette kalan Lezzet Akademisi, belediyeye makam aracı olarak alınan Mercedes marka lüks jeep, gereksiz mermer heykeller, Lüleburgaz halkının geleceğini ipotek altına alan önceliği olmayan dev projeler yerine bu paraların asli görevleri olan alanlarına tahsis edilmesini istiyoruz. Yoksa kültür şehri olmaya karşı olmadığımızı ancak her şeyin öncelciğine yer verilerek hayata geçirilmesini istiyoruz. Bunun da bizlerde dahil Lüleburgaz’ımızın, Kırklareli’mizin, ülkemizin ayrım gözetmeksizin tüm vatandaşlarının en doğal vatandaşlık hakkı olduğuna inanıyoruz.

Bu vesileyle tekrar o gece laz, çerkez, kürt, roman vs. demeden önce insan diyerek örnek davranışlarıyla hayat kurtaran başta Altıyol sakinlerine, har zaman vatandaşının yanında olan Lüleburgaz 65. Mekanize Tugay Komutanlığı, Lüleburgaz Belediyesi’ne örnek olacak tavırlarıyla Büyükkkarıştıran Belediyesi, Pınarhisar belediyesi, Babaeski Belediyesi, TPAO itfaiye ekiplerine Lüleburgaz halkına verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyor, Lüleburgaz Belediyesi Yönetimini, İtfaiye Müdürünü ve yandaşlarını da yıkıcı değil yapıcı olmaya, sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz” denildi.

Açıklamanın ardından sosyal medya üzerinden roman vatandaşlara serzenişte bulunan ve paylaşımlarıyla roman vatandaşları suçlayan İtfaiye Müdürü de istifaya davet edildi. Gökhan KAN -Hürfikir

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ