Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Başbakan Yıldırım: “Çanakkale’ye de İnşallah Çanakkale 1915 Köprüsü’nü Yapacağız”

Reklam
Başbakan Yıldırım: “Çanakkale’ye de İnşallah Çanakkale 1915 Köprüsü’nü Yapacağız”

Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşması
“(Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısı) Bu saldırıyı yapanlar, onlara aracılık edenler, azmettirenler belirlenmiş durumda. 29 zanlı gözaltında bulunuyor. Zaman ilerledikçe detaylar ortaya çıkacak. Doğru, farklı ülke vatandaşı olanlar var. Bütün ihtimaller değerlendiriliyor”
“Rusya, bizim ezeli komşumuzdur. Dolayısıyla ilişkilerimizin geçici bir süre bozulmuş olması, hiçbirimizin istediği bir şey değildi ama o günler artık geride kaldı. Biz hep şunu söylüyoruz; bu zaman dostlukların arttırılması, düşmanlıkların azaltılması zamanıdır. Onun için Akdeniz’i, Karadeniz’i çevreleyen bütün ülkelerle dost olmak, kardeş olmak ve onlarla krizler yerine fırsatları değerlendirmek, ticaretimizi arttırmak, kültürel alışverişlerimizi geliştirmek, turizmi geliştirmek, karşılıklı yatırımları arttırmak, daha öncelikli hedefimiz olacak dedik ve bunun için de çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Eminim ki önümüzdeki günlerde, çok daha farklı gelişmeleri, başka ülkelerle de birlikte yaşayacağız”
“Osmangazi Köprüsü esasen sadece İstanbul’u, Yalova’yı ilgilendirmiyor. İzmir’e kadar devam eden 433 kilometrelik otoyolun sağında, solunda yer alan ve nüfusu, Türkiyenüfusunun üçte birinden fazla olan 5 vilayetimizi ilgilendiriyor”
“Çanakkale’ye de inşallah Çanakkale 1915 Köprüsü’nü yapacağız. Önümüzdeki yıl 18 Mart Çanakkale şehitlerini anma yıl dönümünde, inşallah ilk kazmayı vurmayı hedefliyoruz”
Başbakan Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısına ilişkin, “Bu saldırıyı yapanlar, onlara aracılık edenler, azmettirenler belirlenmiş durumda. 29 zanlı gözaltında bulunuyor. Zaman ilerledikçe detaylar ortaya çıkacak. Doğru, farklı ülke vatandaşı olanlar var. Bütün ihtimaller değerlendiriliyor.” dedi.

Eskişehir’e gidişi sırasında, kullandığı makam aracıyla Osmangazi Köprüsü’nden geçen Yıldırım’a, ön koltukta eşi Semiha Yıldırım eşlik etti. Köprüden geçişi esnasında zaman zaman diğer araçlara el sallayan Yıldırım, gişelerde Yalova Valisi Tuğba Yılmaz ve beraberindekilerce karşılandı. Köprüde incelemelerde bulunan Yıldırım, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin “Eskişehir’e gidişte Osmangazi Köprüsü’nü kullandınız, vatandaşların ilgisi de yoğun oldu, nasıl buldunuz?” şeklindeki sorusu üzerine Yıldırım, köprünün geçen perşembe günü açıldığını anımsattı.

Yıldırım, “Perşembe günü açtık. Bugün pazar. Ortalama 60 bin araç geçiyor. 200 bini açtı geçen trafik. Çok yoğun bir ilgi gördü. Tabi ücretsiz olması da trafiğin artmasında önemli bir katkı sağladı. Güzel bir eser oldu, Türkiye’ye yakışan, güzel, dev bir eser oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Köprünün 50 yıldır Türkiye’nin gündeminde olduğunu hatırlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

“5 sefer ihale edildi, iptal oldu ama yapmak bize nasip oldu, AK Parti iktidarına nasip oldu. Özellikle bu köprünün yapılmasında Başbakanlığı döneminde büyük destek veren Sayın Cumhurbaşkanımıza bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz. Osmangazi Köprüsü esasen sadece İstanbul’u, Yalova’yı ilgilendirmiyor. İzmir’e kadar devam eden 433 kilometrelik otoyolun sağında, solunda yer alan ve nüfusu, Türkiye nüfusunun üçte birinden fazla olan 5 vilayetimizi ilgilendiriyor. İzmir, Manisa, Balıkesir, Bursa daha ileride Eskişehir, Bilecik, bu tarafta Yalova, Kocaeli, İstanbul, dolayısıyla Marmara’dan Ege’ye büyük bir havzanın ekonomisini, geleceğini yakından ilgilendiren dev bir eser. Bu köprü demek, Osmangazi Köprüsü demek, az vakit, az yakıt, az nakit demek. Köprü olmasa özellikle de hafta sonlarında bayramlarda buralarda, 2 saat, 3 saat kuyrukta beklemek zorunda kalıyor vatandaşlarımız. Halbuki şimdi gelirken saat tuttum 60 kilometre hızla 4 dakika da geçtik, 80’e çıksak üç dakikadan az bir süre de koca körfezi geçmiş oluyoruz. İzmit’ten,Gölcük’ten dolanmaya kalksanız iki saatiniz gider. Dolayısıyla her yönüyle güzel bir hizmet, medeni bir hizmet. Milletimize, ülkemize hayırlı olsun.”

Köprünün açılışının ardından arabalı vapurların kullanılmadığı yönünde haberlerin çıktığının ve Çanakkale Boğazında arabalı vapurların çok yoğun olduğunun hatırlatılması üzerine Yıldırım, Osmangazi Köprüsü olmadan önce burasının da aynı olduğunu ifade etti.

“Çanakkale 1915 Köprüsü’nü yapacağız”

Başbakan Yıldırım, Çanakkale Boğazı’na Çanakkale 1915 Köprüsü’nü yapacaklarını belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Önümüzdeki yıl 18 Mart Çanakkale şehitlerini anma yıl dönümünde, inşallah ilk kazmayı vurmayı hedefliyoruz. Ulaştırma Bakanlığımız bu yönde çalışmalarını büyük bir gayretle sürdürüyor. Feribotların sakin olması gayet doğal. Köprü varken hele de bedava olurken oraya ancak gezmek için gidilir. Zamanı, vakti bol olan, deniz havasını daha çok almak isteyen gidebilir ama bayramdan sonra burası da ücretli hale gelecek. Oralarda da müşteri olacak, herkes nasibini yer. O da lazım, bu da lazım. Orada çalışmasa başka yerlerde çalışır. Türkiye’de denizler çok, denizlerde bereket de çok. Başka hatlar kurulur ve hiç kimse mağdur olmaz.”

Başbakan Binali Yıldırım, Gazze’ye giden yardım gemisine ilişkin soru üzerine, geminin limana ulaştığını söyledi.

İsrail ile varılan mutabakat çerçevesinde bir normalleşme sürecinin başladığını dile getiren Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu çerçevede, Gazze’de yaşayan 1,5 milyondan fazla Filistinli kardeşlerimizin temel ihtiyaçlarını görmek, onların bayram sevincine ortak olmak, acılarını paylaşmak için ülkemizden çeşitli hayır sahipleri, devletimiz, AFAD ve Kızılay organizasyonunda 10 bin tonu aşkın bir insani yardımla bir gemi gönderdi ve şimdi gemi yanaştı oradan da dağıtımı yapılacak. Kardeşlerimizin bayrama, çocukların özellikle bayrama biraz üzüntülerini, hüzünlerini azaltarak girmelerini sağlamak bizim en büyük sevincimiz olacak. Millet olarak zaten ramazan ve bayram dayanışmanın, kardeşliğin, kucaklamanın doruğa ulaştığı mübarek günler. Bu vesileyle bütün milletimizin bayramını yürekten tebrik ediyorum. Nice güzel bayramlara milletimize, ülkemize birlik, beraberlik kardeşlik içerisinde ulaşmamızı Cenab-ı Mevlamdan niyaz ediyorum. Tabi bayram, ramazan gecegündüz, eli tetikte vatanın ve milletin selameti için nöbet tutan askerimize, polisimize, jandarmamıza korucumuza Allah yardımcıları olsun diyorum. Vatanın ve milletin bağımsızlığı uğruna canını seve seve veren şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyorum. Onlar bu milletin, bu ülkenin geleceği için ayaktalar, canlarını seve seve veriyorlar. Millet olarak ne kadar müteşekkir olsak azdır.”

“Mazlum, sıkıntı ve acı çeken milletler umut olarak Türkiye’yi görüyorlar”

Başbakan Binali Yıldırım, “Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı’ndan Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısında bulunan canlı bombadan ikisinin Rus vatandaşı olduğu yönünde Türk makamlarına bilgi verildiğine yönelik bir açıklama var. Saldırıya ilişkin son durumu alabilir miyiz?” sorusuna, “Saldırıyı yapanlar, onlara aracılık edenler, azmettirenler belirlenmiş durumda, 29 zanlı göz altında bulunuyor. Zaman ilerledikçe detaylar ortaya çıkacak. Doğru, yani farklı ülke vatandaşı olarlar var. Bütün ihtimaller değerlendiriliyor.” yanıtını verdi.

Osmangazi Köprüsü ile ilgili söylenecek çok şey olduğunu dile getiren Yıldırım, “Her şeyden önce muhteşem bir eser. Ülkemizin, milletimizin büyüklüğüne yakışır bir eser. Dünyanın 4. büyük köprüsü, 3,5 yıl gibi kısa bir sürede inşa edildi. 50 yıl konuşuldu ama 3,5 yılda inşa edildi. Her şeyden önce milletimizin hayatını kolaylaştıran ve yaşam kalitesini artıran, zamanın yollarda tüketmesinin önüne geçen muhteşem bir eser, tek kelimeyle. Şimdi 5 dakika önce Gebze’deydik, 5 dakika sonra burada Altınova’da, Yalovavalimizle birlikte sizlerle ve vatandaşlarımızla sohbet ediyoruz. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi?” ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım, “Dışişleri Bakanlığından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ileRusya Lideri Putin’in bu ayın sonunda bir araya gelebilecekleri duyuruldu. Rusya ile normalleşmede beklenenden daha hızlı ilerliyor galiba süreç, bu konuda ne söyleyeceksiniz?” sorusuna, şöyle yanıt verdi:

“Doğru aslında, beklenen de buydu. Bu konuda her iki ülkenin ne kadar samimi olduğunu, ne kadar halklarının beklentilerine duyarlı olduğunu bir kez daha gördük.Rusya, bizim ezeli komşumuzdur. Dolayısıyla ilişkilerimizin geçici bir süre bozulmuş olması, hiçbirimizin istediği bir şey değildi ama o günler artık geride kaldı. Biz hep şunu söylüyoruz; bu zaman dostlukların arttırılması, düşmanlıkların azaltılması zamanıdır. Onun için Akdeniz’i, Karadeniz’i çevreleyen bütün ülkelerle dost olmak, kardeş olmak ve onlarla krizler yerine fırsatları değerlendirmek, ticaretimizi arttırmak, kültürel alışverişlerimizi geliştirmek, turizmi geliştirmek, karşılıklı yatırımları arttırmak, daha öncelikli hedefimiz olacak dedik ve bunun için de çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Eminim ki önümüzdeki günlerde, çok daha farklı gelişmeleri, başka ülkelerle de birlikte yaşayacağız. Türkiye’nin bölgede güven, istikrar adası olduğunu cümle alem biliyor. Birçok mazlum milletler, sıkıntı, acı çeken milletler umut olarak Türkiye’yi görüyorlar. İşte biz bu yüzden memleketlerinden canını kurtarmak için ayrılmak zorunda kalan milyonlarca insanı, Suriyeliyi, Iraklıyı başka ülkelerden gelen insanları bağrımıza bastık. Onları en güzel şekilde ağırlıyoruz. Bu bir insanlık gereğidir, bizim inancımızın gereğidir. Dünyanın birçok ülkesi bunu anlayamayabilir. Bizim inancımızda darda, zorda olana yardım etmek vardır. Her şey para her şey menfaat değil. Önemli olan insanların huzuru, mutluluğu, onların sıkışık anında yanında olunmasıdır.”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ