Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Başbakan Yıldırım: Cinsel istismar düzenlemesini komisyona geri alıyoruz

  • Güncel
  • 22 Kasım 2016
  • 530 KEZ OKUNDU
Reklam
Başbakan Yıldırım: Cinsel istismar düzenlemesini komisyona geri alıyoruz

Cinsel istismar düzenlemesine ilişkin yasa tasarısı, tartışılmak üzere, komisyona geri çekildi.

Tartışmalara yol açan tasarıya ilişkin son dakika gelişmesini Başbakan Binali Yıldırım duyurdu.

Başbakan Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada konuyla ilgili şunları söyledi:

“Erken yaşta evlilik, erken yaşta çiftlerin kendi rızasıyla veya ailenin rızasıyla evlenmeleri rıza olsa bile kanunen yasak, suç. AK PArti iktidarından önce böyle bir suç yoktu. AK Parti gençleri ve aileyi korumak adına reşit yaştaki evlilikler rıza ile bile olsa bunu suç olarak tanımladı. Bu değişikliği bilemeyen gençler 17-18 yaşından önce evlilik yapıyor, çocuklar olunca bu çocukların nüfusa kaydedilmesi esnasında bunun suç olduğunu öğrenebiliyorlar. Böylece erkek cezaevine gidiyor, kadın çocuklarla ortada kalıyor.

Gençlerin yaptığı bu evliliğin bedelini çocular ödüyor. Bu toplumda billindiğinden daha derin kanayan bir yara. Seçim meydanlarında AK Parti, CHP ve MHP olarak bu sorunla karşı karşıya kaldık. Biz bir söz verdik. AK Parti’nin bir prensibi var, sorunları torunlara havale etmemek. Bu sorunu çözmek için bir kanun teklifi verdik meclise. Birdenbire kıyamet koptu. Tecavüzcüye af geliyormuş, böyle bir şey yok. Bizim amacımız mağduriyeti gidermek. Muhalefete uzlaşma çağrıları yaptık. Teklifiniz varsa getirin dedik. Bu çağrımız gerektiği gibi kabul görmediği gibi aynı zamanda bunu bir siyasi rant olarak kullanma yoluna gittiler.

Burada bir kafa karışıklığı oluşturmayı başardılar. Gerek toplumdaki mutabakatın sağlanması, gerek cumhurbaşkanımızın geniş mutabakat çağrısı, gerekse de muhalefet partilerine kendi önerilerini geliştirmeleri için zaman tanınması bakımından Meclis’teki bu tasarıyı komisyona alıyoruz. Komisyonda etraflıca ve bütün tarafların görüşleri dikkate alınarak değerlendirilip bu sorun mutlaka ve mutlaka çözüme ulaştırılacaktır. Bunu görmezden gelemeyiz. 3 bin 800 böyle vaka var. Bunların çocukları da var. Anne bananın hatasının bedelini çocuklar ödüyor. Bunu toplum kabul edemez.

Komisyonda onlardan bir teklif gelirse dikkate alınarak olgunlaştırılacak. Gelmese STK’lardan vatandaşlardan akademisyenlerden gelen önerileri dikkate alarak bu meseleyi halledeceğiz. Sorunların çözüm yeri siyasettir. Siyaset çözüm üretemiyorsa topluma bir yüktür. Bu yanlışı bir şekilde düzeltmenin yolunu bulacağız.”

“ELLE GELEN DÜĞÜN BAYRAM”

Ekonomideki son gelişmeleri de değerlendiren Yıldırım, dolardaki dalgalanmayı ABD başkanlık seçimlerini “favori adayın değil Sayın Trump’ın kazanmasına” bağladı.

“Dolar bütün dünyadaki para birimlerine göre değer kazanmaya başladı. Türkiye de bundan etkilendi” diyen Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Elle gelen düğün bayram mesele budur. Biz Türkiye’nin ekonomisinin gidişatını bir kalbin çalışması gibi izliyoruz. 7 gün 24 saat bütün dış gelişmeleri olayları takip ederek tedbirleri alıyoruz. Bu bir müddet daha, dünyadaki ekonomiyle ilgili dalgalanma devam edecek. Kurlardaki dalgalanmalar beklenebilir. Türkiye bakımından alınması gereken tedbirler var. 2 başlıkta değerlendirmek mümkün. Merkez Bankası kendi iradesiyle kurdaki dalgalanmalara karşı tedbiri vardır ve bunu devreye sokacaktır. Diğeri hükümet olarak bizim yapacağımız işler. Bunların bir kısmını yaptık. Diğeri de idari kararlar. Kamu bankaları, mevduat faizlerini alt düzeyde bir faizle mevduat alma kararı verdiler. Bir çok paketle ilgili teşvikler açıklandı. Ekonomiye ilave destek yeniden yapılandırmalar, çek yasasında düzenleme gibi reformları yapmaya devam edeceğiz. Türkiye ekonomisi dünya ülkelerinin ekonomilerinden daha sağlam temellere oturuyor. CHP’nin kriz uyarısı için teşekür ediyoruz, CHP hep kriz uyarısı yapar. Bunu da ciddiye alıyoruz, her şeyi ciddiye aldığımız gibi gereğini yaparız.”

Binali Yıldırım, İstanbul’da katılacağı bilişim sektörüyle ilgili toplantı nedeniyle Meclis’teki grup toplantısının da iptal ediliğini söyledi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ