Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Çanakkale Boğazı’nda Ağlarına Uçak Pervanesi Takıldı

Reklam
Çanakkale Boğazı’nda Ağlarına Uçak Pervanesi Takıldı

Çanakkale Boğazı’nda balıkçı ağlarına takılan uçak pervanesi, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı uzmanları tarafından incelemeye alındı.

Pervane, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı bahçesine taşındı. Alan Yönetimi ve Tanıtım Grup Başkanı Hakan Özbilek, cismin temizlendikten sonra ait olduğu tarihin belirlenmesine yönelik çalışma yapılacağını söyledi.

Sanat Tarihçisi Yusuf Kartal ise “Yaptığımız incelemeler sonucunda, uçak pervanesinin Çanakkale Savaşlarında kullanılmış bir uçağa ait olabileceğini düşünüyoruz. Pervane ve havalandırma motoru üzerinde yapacağımız inceleme sonucu detaylı net bilgiye ulaşmış olacağız. Uçağın modeli, hangi tarihte kullanıldığı, temizlendikten ve konservasyon yapıldıktan sonra ortaya çıkacak. Çanakkale muharebelerinde kullanıldığını düşünüyoruz. Ancak uzun yıllar deniz altında kaldığı için üzerinde tahribat var. Üç aşağı, beş yukarı tahmin ettiğimiz modeller var. Ama net sonuç temizlenip, net inceleme yapıldıktan sonra açıklanacak” dedi. Kartal, bulunan uçak pervanesinin bildikleri kadarıyla Çanakkale’de bulunan ilk örnek olduğunu söyleyerek, “Daha önce bir uçak pervanesinin ortaya çıktığını şu ana kadar tespit edemiyoruz” diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ