Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Çırak olarak başladı patron oldu

Reklam
Çırak olarak başladı patron oldu

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde bulunan Lalezar Cam Sanatı” atölyesi sahibi Gürcan Kınık, yaptığı işin el yapımı olması sebebiyle vatandaşların alaka duyulduğunu söyledi.

İşe başlama hikayesini anlatan Kınık, “Bu işe İstanbul Fatih’te 1999 senesinde çırak olarak başladım. İlköğretim mezunuyum. Daha sonra bir arkadaşım vesilesiyle bu işle tanıştım. İlgimi çekti, çalışmak istedim ve bu işe başladım ustalarımın yanında. 19 yıldır mesleğime devam etmekteyim. 2009 yılından beri de kendi atölyemde Lüleburgaz’dayım” dedi.

“MESLEĞİMİ SEVEREK İCRA EDİYORUM”

Camı eriterek muhtelif şekiller verdiğini aktaran Kınık, “Kendi ufak bir atölyemi kurdum. Camdan çubuklar İtalya’nın Venedik şehrinde üretiliyor. Burada yaklaşık bin derece ısıda camlara eriterek tamamen el emeğiyle biçim veriyorum. Kolye uçları yapıyorum. Hayvan figürleri, baykuş, penguen, uğur böceği gibi daha çok bayanlara yönelik aksesuarlar, kolye, yüzük, küpe ve bileklik türü ürünleri yapıyorum. Toptan ve perakende siparişler alıyoruz. Çok şükür mesleğimi severek icra ediyorum” diye aktardı.

“EL YAPIMI ÜRÜNLER İLGİ ÇEKİYOR”

Mesleğe alaka duyanların olduğunu söyleyen Kınık, “El yapımı olması öncelikle insanların ilgisini çekiyor. İlgiden memnunuz. Şu an için toptan çalışıyorum. Mesleğimizde bir sanatkar basit yetişmiyor. Yaklaşık bir yıl emek vermesi gerekiyor, zaman ayırmak gerekiyor. Şuan için yaş itibariyle Allah kısmet ederse mutlaka öğretmek istiyorum. Çırak yetiştirmek istiyorum, mesleğin devam etmesi için bu koşul. Şu anda eşim sağ olsun, bana çok yardımcı oluyor. Kolye yapıyorsak bunun ipinin hazırlanması gerekiyor, bilekliklerin ipleri hazırlanıyor. Model tasarımı konusunda sıkıştığım noktalarda eşimin yardımını aldığım için şuan kendi çapımızda devam ettirebiliyoruz. Birçok fabrikasyon ve hazır ürünler artışta olsa da bizim işimiz biraz ekseriyette olduğu için el yapımı olması gerekiyor. O yüzden devam eder diye düşünüyorum. Bizim ki takı olarak, bijuteri metal ürünler hazır bulanabilir fakat, alıcı cam kolye ucu kullanmak istiyorum” diye aktardı.

“ERİMİŞ CAMA ŞEKİL VERİYORUZ”

Camın kullanıma hazır hale getirilme işlemi hakkında bilgi veren Kınık, “Renkli cam çubuğu pürmüz oksijen kaynağı farklı isimlerde adlandırılıyor. Buradan yanan ateşte cam çubuğu eritmeye başlıyoruz. Maşa yardımıyla vakit zaman küçük ekipmanlar yardımıyla erimiş cama biçim veriyoruz. Örneğin bir baykuşun gövdesi, kafası, kanatları, ayaları, burnu görülen tüm teferruat tamamen bir tek işleniyor. En nihai soğumaya bırakıyoruz yaptığımız ürünü. 10-15 dakika sonra kullanıma hazır oluyor” dedi.

“RİSKLERİ DE VAR”

Mesleğin zorlukları ve ürünlerin fiyatları hakkında bilgi veren Kınık, “5 dakikada yaptığımız bir pratik mahsul de mevcut. 15-20 dakika ilgilendiğimiz gereken bir model de. Oturarak çalışmak her vakit basit gibi görünür. İnsanlar ne güzel oturduğu yerden çalışıyorsun fakat gün içinde daimi oturmak adamı yoruyor. Birde ateş başındayız daimi. Camın vakit zaman sıçraması, dikkatli olmazsanız, eliniz ateşe gelebilir. O gibi zorlukları olabiliyor. Gözlerimizi korumak için de gözlük kullanıyoruz. Önlem almaya çalışıyoruz. Riskleri mevcut tabi. Fiyatlar ise 5 liradan başlıyor, modele ve işçiliğe göre 50 liraya kadar değişiyor. Ben 13-14 yıldır bu mesleği yapıyorum fakat gönül rahatlığı ile ben ustayım diyemiyorum. Çünkü önü çok aleni, yenilikler mevcut” şeklinde konuştu.

Kaynak: haberler.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ