Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Dikkat !! Bu Gece Saatleriniz Sizi Geri Almasın !!

  • Güncel
  • 29 Ekim 2016
  • 674 KEZ OKUNDU
Reklam
Dikkat !! Bu Gece Saatleriniz Sizi Geri Almasın !!

Türkiye’de saatler geri alınmayacak, otomatik saat uygulamasının kaldırılması gerekiyor. Akıllı telefonlarda bu özelliğe dikkat etmek gerekiyor. Zira telefonlar otomatik güncelleme ile kış saati uygulamasına geçebilir. Takvimlerdeki namaz vakitlerine ve elektrik sayaçlarına da dikkat!

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, pazar günü kış saati uygulamasına geçerken, Türkiye uygulamayı Resmi Gazete’de yayınlanan kararla kaldırdı. Buna göre, bu pazar Türkiye’de saatler geri alınmayacak.

Kış saati uygulaması, akıllı telefonlarda ise otomatik olarak uygulamaya geçecek. Bu nedenle akıllı telefonlardaki otomatik saat uygulamasının kaldırılması gerekiyor.

saatler-ne-zaman-geri-alinacak-sorusu-tarihe-karisti-iste-resmi-aciklama_m

GSM ŞİRKETLERİ MESAJ GEÇTİ

Yapılması gereken, Android ve iPhone işletim sisteminde bulunan otomatik saat ayarını “otomatik”ten “manuel”e çevirerek saatleri 1 saat ileri almak.

GSM şirketleri de abonelerine, “30 Ekim tarihinde kış saati uygulamasına geçilmeyecektir. Telefonunuzdaki saat otomatik olarak geri alınabilir. Saat ayarlarınızı kontrol etmenizi öneririz” diye uyarı mesajı geçti.

TELEFON SAATİNİ AYARLAMAYI SAKIN UNUTMAYIN

Kış saati uygulamasına geçiş sırasında mutlaka Android ve iPhone’larda saat ayarı yapmanız gerekiyor.

iPhone için;

Sırasıyla Ayarlar > Genel > Tarih ve Saat > bölümüne girin. Ardından “Otomatik Ayarla” özelliğini devredışı bırakın ve manuel olarak saatinizi ileri alın.

Android için;

Sırasıyla Ayarlar > Tarih ve Saat bölümüne girin. Yeni ekranda yer alan “Otomatik tarih ve saat” ile “Otomatik saat dilimi” ayarlarını pasif konuma getirin ve manuel  olarak saatinizi ileri alın.

 

Sabit saat uygulaması hayatımızda neleri değiştirecek?

– Kış aylarında mesai başlangıcının batı illerinde hava aydınlanmadan gerçekleşmesi bekleniyor. Yeni düzenlemeyle doğu illerinde mesai 8’de başlayacak, batıda ise bunun 9’a kadar sarkması olası.

– Şampiyonlar Ligi’nde nereyse bir marka haline gelen 21.45 maç saati tarih olacak. Avrupa kupalarında Türkiye’deki maçlar eskiye göre 1 saat erken, deplasman maçları 1 saat geç başlayacak.

– Uluslararası ticari ilişkilerde ve küresel borsalarda senkronda aksama yaşanması muhtemel. Örneğin Londra-İstanbul arasındaki saat farkı kışın 3’e çıktığından, Türkiye’deki bir işlem için son emir saati Londra saatiyle 14.40 olacak.

– Kıbrıs’ta Türk kesimi ile Rum kesimi arasında ilke kez saat farkı olacak. Gün içinde bir kesimden diğerine geçen insanların hangi saati esas alacağı belirsizliğini koruyor.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ