Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Edirne’de Milyonluk Uyuşturucu Vurgununa Jandarmadan Ağır Darbe

Reklam
Edirne’de Milyonluk Uyuşturucu Vurgununa Jandarmadan Ağır Darbe

Edirne’de, jandarma ekiplerince durdurulan iki farklı araç içerisinde yapılan aramada, 102 kilogram ‘yeşil kokain’ diye tabir edilen skunk ele geçirilirken, 2 şüpheli de gözaltına alındı.

Edirne İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı unsurlarca yapılan istihbari çalışmalar sonucunda, Yunanistan’dan yasa dışı yollarla ülkeye sokulan uyuşturucu maddelerinin, 22 RS 203 ve 34 EC 5811 plakalı araçlarla, Edirne’nin Keşan ilçesi üzerinden İstanbul’a sevki yapılacağı tespit edildi. Söz konusu güzergahlarda emniyet tedbirleri alınarak hazırlanan özel uygulama noktalarında durdurulan araçlar, jandarma ekiplerince kıskıvrak yakalandı.

11 farklı noktada özel önlem alındı

Edirne İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekiplerce, Edirne’nin Keşan ilçesi bölgesinden söz konusu uyuşturucu maddelerin sevkini gerçekleştireceği öğrenilen iki farklı araç için, araçların geçiş güzergahı ve kaçabileceği istikametlere göre toplam 11 farklı bölgede 11 ayrı devriye ekipleri ile emniyet tedbirleri alınarak, uygulama noktaları oluşturuldu. Yapılan takipleri neticesinde bahse konu araçlardan öncü olanı Keşan ilçesi Orhaniye köyünde, diğer araç ise Keşan-İpsala karayolu Yeniceçiftlik köyü mevkiinde durdurularak, jandarma ekiplerince kıskıvrak yakalandı.

Araçtan 2 milyon TL’lik ‘yeşil kokain’ çıktı

Operasyon kapsamında, jandarma ekiplerince durdurulan araçların içerisinde yapılan aramada 4 adet valiz içerisinde özel olarak preslenmiş ve vakumlanmış vaziyette esrar maddesinin bir türü olan ve uyuşturucu piyasasında ‘yeşil kokain’ olarak da bilinen Türkçe adı kokarca anlamına gelen 102 kilogram skunk ele geçirildi. Araç sürücüleri Ö.A. ve Ö.O. ise uyuşturucu madde ticareti ve sevki yapmak suçlamasıyla gözaltına alındı. Jandarma ekiplerince uyuşturucu madde ticaretine yönelik yapılan operasyon çalışmaları sonucunda araç içerisinde ele geçirilen skunk maddesinin piyasa değerinin yaklaşık 2 milyon TL olduğu belirtildi. Uyuşturucuya el konulduğunu açıklanırken, operasyon anı ise jandarma kameralarına anbean yansıdı.

Uyuşturucu tacirlerinin yeni gözdesi ‘yeşil kokain’ skunk

Türkçe anlamı kokarca olan skunk maddesinin, esrar tohumunun organik yollarla ekilerek kimyasal maddeler içerisinde yetiştirilmek suretiyle elde edildiği ve uyuşturucu tacirlerinin bonzainin öldürücülüğünü öne sürerek, uyuşturucu etkisinin daha etkili ve öldürücü olmayan bir madde olduğu iddiasıyla piyasa sürdükleri uyuşturucu türü olduğu öğrenildi. İlk olarak İngiltere’de üretilmeye başlandığı ve Orta Avrupa’da yoğun olarak ekimi ve piyasaya sürümünün sağlandığı ayrıca uyuşturucu tacirlerinin maddi getirisi bakımından yeni gözdesi konumunda bulunan ‘yeşil kokain’in piyasa değerinin ortalama kilogram fiyatının 18 ile 20 bin TL olduğu belirtildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ