Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Emekli Astsubay Ressam Oldu

Reklam
Emekli Astsubay Ressam Oldu

ÇANAKKALE merkezinde yaşayan astsubay emeklisi Osman Özenç, 73 yaşından sonra ressam oldu. Hobi olarak başladığı resme gönül veren ve 20’ye yakın yağlı boya resim yapan Özenç, hedefinin sergi açmak olduğunu söyledi.

Çanakkale’de yaşayan astsubay emeklisi Osman Özenç, bir yıl önce resme merak sarıp eğitimini almaya karar verdi. Yasemin Sanat Atölyesi Resim Kursu’na yazılıp ilk olarak karakalem çalışmasıyla resim yapmaya başlayan Özenç, 7 ay önce yağlı boya resme geçti. Geçen süreçte Osman Özenç, yağlı boyama tekniği ile insan ve doğa figürlerinin yer aldığı 20’ye yakın yağlı boya resim yaptı. Osman Özenç’in ilerleyen dönemlerdeki hedefi ise kendine ait kişisel sergisini açmak. Yıllar önce kaybettiği annesini ölmeden önce ziyarete gittiği zamanlarda annesinin çay demleyip kendilerine servis ettiği yağlı boya resmini yapan Özenç, “Bu resmi yaparken daha çok annemi düşündüm. Annemi ziyaret ettiğimde bize nasıl davrandığını ve çay yapmaya uğraştığını hayal ettim. Tabi bu başka bir figürden alıntı. Bu resmi görünce aklıma annem geldi. Annemi tanıyan birçok kişi, annemi resme yansıtmış olduğumu söylediler. Bundan dolayı da çok mutlu oldum. Annem hayatta değil ama bu resmin bende çok ayrı bir yeri var” dedi. Özenç, “Resmin sonu yok. Ama ben nereye kadar gidebilirim bilmiyorum. Ben istesem de resim beni bırakmıyor. ‘Yapmayacağım artık bıktım’ diyorum ama bir saat sonra tekrar beni cezbediyor. İlerleyen zamanlarda hocamızın vereceği karar doğrultusunda bir sergi açma düşüncesindeyim. Geçen sene bazı sergilere katıldık. En acemi dönemimizde sergilere katıldığımıza göre, bu sene biraz daha deneyimli olduk. Daha iyisini yapacağımıza eminim” diye konuştu.

“AZMİ ÇOK BÜYÜK”

Osman Özenç’in resim hocası Yasemin Yıldızgedik, “Atölyemizin en yaşlı, en olgun kursiyeri. Karakalem ile başladı, yağlı boyaya geçerken biraz tereddütlerimiz oldu. ‘Bunu nasıl yapacağım’ diye endişeleri vardı. Çünkü bu zamana kadar hiçbir şekilde resimle ilgilenmemişti. Tek tek, adım adım ilerledik. Osman Bey’in azmi çok büyük. Sürekli çalıştı. Geceleri çalıştı. Ertesi gün tekrar resmini gösterdi. Eleştiriler yaptık. En sonki hali de yaz sezonuna girene kadar sergilerimizi tamamladığımızda yazın da devam etti” dedi. – Çanakkale

emekli-astsubay-ressam-oldu-1224720

emekli-astsubay-ressam-oldu-1224722

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ