Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

HERHANGİ BİR SİSTEMİN DİNAMİK KAOTİK İŞLEVİ BOZULDUĞUNDA (YANİ ÖNGÖRÜLEBİR OLDUĞUNDA) O SİSTEM ZARAFETİNİ KAYBEDER.

Reklam
HERHANGİ BİR SİSTEMİN DİNAMİK KAOTİK İŞLEVİ BOZULDUĞUNDA (YANİ ÖNGÖRÜLEBİR OLDUĞUNDA) O SİSTEM ZARAFETİNİ KAYBEDER.

Merhaba,

Nefes farkındalığı ve yoga uygulamaları her geçen gün giderek daha fazla kimsenin ilgi alanına girmeye başlayarak, bu çalışmaların önemi anlaşılmaya ve hak ettiği yeri bulmaya devam ediyor… Yaklaşık beş yıldır nefes teknikleri ve yoga ile ilgileniyor ve bizzat pratik etmeye devam ediyorum. Nefes farkındalığı ve yoga uygulaması her ne kadar çok kapsamlı ve derin bir konu olsa da elimden geldiğince, belli bir süre bu platformda söz konusu çalışmaların üzerimizdeki etkilerinin bir bölümüne değinmeye çalışacağım.

Yoga eğitimim sırasında beni çok etkileyen bilgilerden biri de kalp ve beyin arasındaki uyumun genel olarak sağlığımız ve yaşam tercihlerimiz üzerindeki etkisi ile ilgili bilimsel araştırmalara dayalı bu bilgiler oldu…

Bilimsel araştırmalara göre, kalp ve beyin birbiri ile sürekli iletişim halinde. Edinilen yeni bulgulara göre vücuttaki hormon üretiminden sadece beyin değil en az onun kadar kalp merkezi de sorumlu. Ayrıca kalp merkezinden rehberlik alan yaşam tercihlerinde beden, zihin en üst seviyede, yeni olasılıklara açık olarak ve yaratıcılığını devreye sokarak bir varoluş sergilemektedir. Bu durum tercihi de beynin kalp merkezine uyumlanarak, potansiyelini artırmasına sebep olmaktadır.

Batı psikolojisinde beyin daima merkeze konulmuştur. Eğitim, iş yaşamında bu durum çok bariz olarak kendini belli eder. Beynin, zihnin merkeze konduğu durumlarda ise kalp merkezi beyinle uyumlu işlemeye başlayarak, potansiyelini düşürür. Çünkü bu iki merkez, beyin ve kalp senkronize çalışmaktadır. Böylece sistem beyne uyumlandığında tahmin edilebilir, öngörülebilir bir işleve tabi olmaya başlayarak, yaratıcılık, merak gibi doyumlu bir yaşamın olmazsa olmazı olan niteliklerini köreltmeye başlar.

Sağlıklı işleyen bir sistem öngörülebilir değildir. Değişen, gelişen durumlara böylece kolaylıkla uyum sağlayabilir, değişimden korkmaz.

Batıda kalp krizi oranının çok yüksek olması bundandır. Çünkü kalp merkezi beyne uyumlanarak, dinamik, kaotik özünden koparılmıştır. Gençlerin kalp ritmi değişken, öngörülemez iken yetişkinlerde bunun tam tersi olması, yaşama bakış açımız ve eğitim sisteminin doğal mekanizmamızı nasıl bozarak, manipüle ettiğinin göstergesidir.
Düzenli olarak yoga yapmak kalp ve beyin arasındaki uyumu artırarak fiziksel, zihinsel ve duygusal bedenimizde olduğu kadar, yaşam kalitemiz üzerinde de çok yönlü, olumlu etkiler elde etmemizi sağlar.

Nefesi orijinal kapasitesi ile yeniden buluşturmanın ve yoga yapmanın etkilerini beş yıldır kendi yaşamım üzerinde deneyimleyerek gördüm ki; nefes ve yoga ile ilgili yapılan pratikler bütün bu olumlu etkileri deneyimlemenin en kestirme yoludur. Yoga ve nefes farkındalığının bedenimiz ve bilincimiz üzerindeki armağanları sonsuzdur.

Selam, namaste..
Seçil SEZER
Yoga Hocası / Nefes Teknikleri (Pranayama) Eğitmeni / Nefes Terapisti

İletişim: 0 505 689 88 56

Nefes Eğitimi ve Özel Yoga Dersi : Özel Lüleburgaz Tıp Merkezi – KIRKLARELİ
Yoga Sınıfı : Elit Spor Merkezi – Lüleburgaz / KIRKLARELİ
www.nefesname.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ