Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Lüleburgaz’da Kadınlar, Liseliler Gibi Trampet Takımı Kurdu

  • Güncel
  • 12 Kasım 2016
  • 802 KEZ OKUNDU
Reklam
Lüleburgaz’da Kadınlar, Liseliler Gibi Trampet Takımı Kurdu

Kırklareli’nin 130 bin nüfuslu Lüleburgaz İlçesi’nde Kent Konseyi’nin Kadın Meclisi üyesi olan ve yaşları 26 ile 52 arasında değişen, bir çoğu evli ve çocuklu 26 kadın, liseliler gibi trampet takımı kurdu.

KADINLAR TRAMPET TAKIMI VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN.

Turkuaz ve beyaz renkli tek tip kıyafet giyerek bir ayda hazırlanan kadınlardan, çaldıkları 5 marşla, etkinliklere katılmaya başladı. Aralarında öğretmen, mühendis, ekonomist ve esnafın bulunduğu kadınların gösterileri büyük beğeni toplarken, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı avukat Sibel Pişkin, “Trakya’da kadınların özgürce her şeyi yapabileceklerini göstermek ve nostalji yaşatmak için trampet takımı kurduk. Gösterilerde kızımla aynı törene çıktık, o yürüyordu annesi trampet çalıyordu. Önemli bir şeyi ekip olarak başardığımızı düşünüyorum” dedi.

Kırklareli’nin Lüleburgaz İlçesi’nde Kent Konseyi’nin Kadın Meclisi 26 üyesi, geçen Ekim ayında kadınların özgüvenlerini arttırmak için liseliler gibi ‘Kadın Trampet Takımı’ kurdu. Aralarında öğretmen, mühendis, ekonomist, güzellik uzmanı meslekleri olan ve bir çoğu evli ve çocuklu kadınlar kendilerine tek tip beyaz ve turkuaz renkli kıyafetler hazırladı. Kullandıklarını müzik aletlerini ve trampetleri ise Lüleburgaz Lisesi’nden temin etti. Haftada bir gün hazırlık yaparak 5 marş öğrenen ve yürüyüş dersleri çalışan kadınlar kısa sürede gösteri yapacak hale geldi.

Lüleburgaz’ın düşman işgalinden kurtuluşu törenlerinde liseliler gibi resmi geçitte yer alan kadınların trampet takımı ilk gösterisinde büyük ilgi gördü. Gece düzenlenen kurtuluş resepsiyonunda da boy gösteren kadınlar, izleyenler tarafından büyük beğeni topladı. Lüleburgaz Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı avukat Sibel Pişkin, kadınların özgüvenlerini arttırmak için takımı kurduklarını söyledi. Gösterilerden sonra kendilerine ‘şirinler’ lakabının takıldığını anlatan Pişkin, “Aramızda neredeyse her meslek grubundan kadınlar var. Ekibimiz ilkokul yada orta okulda trampet çalmış kadınlardan oluşuyor. Bir ayda hazırlandık ve gösteri yapacak duruma geldik. Kadınların sesini duyurduğumuz için gurur duyuyorum. Lüleburgaz Kadın yılı projeleri kapsamında kadınların sahneye çıkarmak ve özgüvenlerini arttırmayı hedefledik. Trampet yapılmamış bir şeydi. Biraz eskiye dönmek, biraz nostalji gibi. Kadınların Trakya’da Lüleburgaz’da özgürce her şeyi yapabildiklerini göstermek adına bir orjinallik yapmak istedik. Bunun üzerine Kadın Meclisi olarak Kadın Trampet takımı kuruldu” dedi.

“KIZIM YÜRÜDÜ, BEN TRAMPET ÇALDIM”

Trampet takımı kurulurken, gülen ve yadırgayanlarında olduğunu anlatan Sibel Pişkin, “Bugün gördük ki biz yeni nesle örnek olduk Bugün kızımla aynı törene çıktık. Kızım yürüyordu, annesi trampet çalıyordu. Bu anlamda ekip olarak önemli bir şeyi başardığımızı düşünüyoruz. Kadınlarımızın bir çoğu evli ve çocuklu. Aralarında öğretmen, avukat, ev hanımı, hemşire, mühendis, ekonomist, güzellik uzmanı, esnaf ve sigortacı olan meslek gruplarımız var. Haftada gün çalışıp bir ayda hazır hale geldik. Kıyafetlerimizi kendimiz diktik, kadın yılına uygun olsun diye de turkuaz rengini seçtik. Bize gösteriler sırasında ‘şirinler’ diye isim takanlar bile oldu” şeklinde konuştu.

AŞÇIYDI, DAVULCU OLDU

Trampet takımının majörlüğünü yapan Selin Pişkin de kısa sürede iyi çalışarak gösteri yapacak duruma geldikleri için çok mutlu olduklarını söyledi. Takımın davulcusu 44 yaşındaki aşçı Arzu Kurt da, takımda yer aldığı için çok sevinçli olduğunu ifade ederek, “Çok uzun süre önce davul çalmıştım. Ben aşçılık yapıyorum, takımda yer aldığım için çok mutluyum. Burada davulu yeniden elimize alıp bir şeyler yapmaya çalıştık. Güzel gösteriler oldu, bizde çok keyif aldık” şeklinde konuştu.

Kadın trampet takımının zilcisi evli ve 2 çocuk annesi 44 yaşındaki Hayriye Karadağlı, da çok keyifli bir projede yer aldığı için çok mutlu olduğunu söyleyerek, “Zil çalmak bana çok uygundu. Ben şarkı söylemeyi de çok seviyorum. Zil bana, bende ona uydum. Güzel bir iş yaptığımızı düşünüyorum” diye konuştu. Trampet takımında yer aldığı için çok mutlu olduğunu kaydeden Özlem Burgucu da “Benim projeyi başaracağımıza inancım hep yüksek oldu. Bir çoğunu etkinliklerden tanıma fırsatım oldu. Okul yıllarında trmapet çalmış kadınlar bir araya geldi ve çok güzel bir takım kuruldu. Çok güzel tepkiler aldık. Lüleburgaz’da kadınlar yeni ve güzel olan şeylere açıklar. Bende aralarında yer aldığım için gururluyum” dedi.

“DÜNYANIN SORUNU CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ”

2016 yılının Lüleburgaz’da kadın yılı olarak kutlandığını ifade eden Belediye Başkanı CHP’li Emin Halebak, belediye meclisinin çok fazla kadın meclis üyesi olduğunu söyledi. Halebak, ” Lüleburgaz Belediyesi’nin yüzde 60’ı kadınlar tarafından yönetiliyor. Kent Konseyi başkanı kadın. İlçenin ticaret, sosyal, ekonomik hayatında kadınlar var. Türkiye’nin ve Avrupa’nın yarısı kadar kadına şiddet var ilçemizde. Trampet takımı benim içinde süpriz oldu. Kurtuluş günümüze renk kattılar. Lüleburgaz’da kadınlar atasının arkasında yürüyorlar. Kendilerini projeleri için kutluyorum ve destekliyorum” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ