Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Lüleburgaz’da Ücretsiz Kanser Taraması

Reklam
Lüleburgaz’da Ücretsiz Kanser Taraması

Lüleburgaz ilçesinde, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) tarafından kadınlara ücretsiz kanser taraması yapılıyor.

Lüleburgaz Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Önder Porsuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadınlara yönelik ücretsiz kanser taraması yapıldığını söyledi.

Kanser taramalarının kanserin erken teşhisi için önemli olduğunu ifade eden Porsuk, erken teşhis ile birçok kişinin hayatının kurtulduğunu belirtti.

30-65 yaş arası kadınlara rahim ağzı, 40-69 yaş arası kadınlara meme röntgen filmi ve 50-70 yaş arası kadınlara da kalın bağırsak kanser taraması yapıldığını anlatan Porsuk, belirtilen yaş aralıklarında olan kadınların kanser taramalarına katılması gerektiğini kaydetti.

Kadınlarda en sık görülen ve en sık ölüm nedeni olan kanser türünün meme kanseri olduğunu vurgulayan Porsuk, şunları kaydetti:

“20 yaşından sonra her kadın kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Uygun zaman, regl başlangıcından sonraki 7 ile 10. günlerdir. Kişi doğal yada cerrahi yöntemler neticesinde regl kanaması görmüyor ise akılda kalması için belirli bir gün seçerek, her ay aynı gün kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Kanserde erken teşhis hayat kurtarır. Kanserin başlangıcında teşhis edilmesi, tedavi yöntemlerini de kolaylaştırır. Bu nedenle kanser taramalarına önem veriyoruz. Kanser şüphesi hisseden kadınları KETEM’e bekliyoruz. Ücretsiz olarak testlerini olabilirler.”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ