Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Mehmet Akif Ersoy’un Ölüm Yıl Dönümü

  • Güncel
  • 27 Aralık 2016
  • 1.206 KEZ OKUNDU
Reklam
Mehmet Akif Ersoy’un Ölüm Yıl Dönümü

Bugün, İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’un ölümünün 80’inci ölüm yıldönümü. Bu önemli gün vesilesi ile Mehmet Akif ölüm yıldönümü mesajlarını sizler için derledik. 

Siyasiler’den Mehmet Akif’in ölüm yıldönümü mesajı

Başbakan Binali Yıldırım, İstiklal Şairi Mehmet Akif’in, eserleri, şiirleri, destansı mücadelesi ve örnek hayatıyla gelecek nesillere de ilham kaynağı olacağına inandığını bildirdi.

Yıldırım, Ersoy’un vefatının 80’inci yıl dönumu dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mehmet Akif Ersoy’un, “Çanakkale Şehitlerine, Bülbül, İstiklal Marşı” gibi kıymetli eserleriyle ve vaazlarıyla, savaşlar, işgaller ve göçlerden yorgun düşen milletin yeniden şahlanması ve tarih sahnesine yeniden çıkması için istiklal meşalesini tutuşturmuş müstesna bir şahsiyet, kudretli bir şair ve kurucu bir mütefekkir olduğunu belirten Başbakan Yıldırım, Akif’in, milli mücadele ruhunun hayat bulması için ömrünü fedakarca vakfettiğini” kaydetti.

Binali Yıldırım, Mehmet Akif’in ebedileşen eserleri, mücadeleci kişiliği, derin ilmi ve örnek ahlakıyla gönülleri fethetmeyi başardığını vurgulayarak, “Merhum Akif, edebiyat, sanat ve fikir dünyamıza rehberlik etmeyi sürdürmektedir. İstiklal Şairimiz Mehmet Akif’in, eserleri, şiirleri, destansı mücadelesi ve örnek hayatıyla gelecek nesillerimizin de ilham kaynağı olacağına yürekten inanıyorum. Aramızdan ayrılışının 80’inci yıl dönümü vesilesiyle Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha rahmet ve hürmetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Mehmet Akif Ersoy’un, büyük istilaya maruz kalan İslam dünyasının kurtuluş yolunun Anadolu’nun kurtuluşundan geçtiğine inanan, büyük bir mütefekkir olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yapmış imanlı bir dava adamı olduğunu bildirdi.

Kahraman, Ersoy’un vefatının 80’inci yıl dönumu dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Kahraman, milletin en ümitsiz günlerinde kaleme aldığı İstiklal Marşı’na “Korkma” diyerek başlayan Mehmet Akif’in, millete, yılgınlığa düşmeme, inanç ve azimle mücadele etme duygusunu aşılayan bir vatan sevdalısı olduğunu ifade ederek, Akif’in tam bir iman ve inanç sembolü olduğunu belirtti.

Akif’in, Türk insanını geleceğin daha güzel olacağına ikna etmeye gayret ettiğini aktaran Kahraman, şunları kaydetti:

“Zafere giden yolun cesaret ve inanç gerektirdiğini, sesini duyurduğu herkese anlatmıştır. Mehmet Akif, büyük bir istilaya maruz kalan İslam dünyasının kurtuluş yolunun Anadolu’nun kurtuluşundan geçtiğine inanan büyük bir mütefekkir olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yapmış imanlı bir dava adamı idi. Eserlerini Safahat’ta toplayan merhum Akif, yaşadığı dönemde olduğu gibi bugün de kıymeti son derece yüksek bir şair olarak genç nesiller için örnek şahsiyet olmaya devam etmektedir. Adı ve eserleri milletimiz var oldukça hep yaşatılacaktır.

Bu düşüncelerle, örnek ve önder şahsiyetimiz merhum Mehmet Akif Bey’i vefatının 80’inci yılında tekrar minnet ve şükran ile anıyor, Yüce Allah’tan rahmet ve mağfiret niyaz ediyorum.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy namuslu bir vatansever, Kurtuluş Savaşı’nda milletimize umut aşılayan bir ışık kaynağıdır.” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 80’inci yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Kurtuluş Savaşı sırasında Akif’in önemli bir sorumluluğu yerine getirerek, şiirlerinde özgürlük ve bağımsızlık sevdasını en güzel şekilde dile getirdiğini vurguladı.

İstiklal Marşı’ndaki bazı mısralara dikkati çeken Kemal Kılıçdaroğlu, “Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı. Düşün, altındaki binlerce kefensiz yatanı’ dizeleri, binbir zorlukla kazandığımız vatana karşı görevlerimizi hatırlatan ebedi bir uyarıdır. ‘Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım’ dizeleri ise halkımızın ruhunda bulunan özgürlük ve bağımsızlık sevdasının en açık ifadesidir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bir hilal uğruna güneşlerin battığı bugünlerde, Akif’in düşünce ve uyarılarının herkes tarafından dikkate alınması gerektiği”nin altını çizen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, vefatının 80’inci yıl dönümünde Vatan Şairi Ersoy’u rahmetle andığını kaydetti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ