Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

İnternetin ve Sosyal Medyanın Gücü ile Müşterilerinizi Arttırın.

Reklam
İnternetin ve Sosyal Medyanın Gücü ile Müşterilerinizi Arttırın.

İnternetin Yükselişi ve Sosyal Medyanın Gücü

İnternetin Yükselişi

İnternet; günümüz hayatının olmazsa olmazı. Aslına bakarsanız bu kavram çokta uzun bir geçmişe sahip değil. 1970 yılında sadece 15 bilgisayarın birbirine bağlı olduğu bir ağdan ibaret olan internet, 70’li yılların ortalarına doğru hızlı yükselişine devam etti. Elektronik posta ortaya çıktı ve İngiltere Kraliçesi’nin 1976 yılında ilk e-mailini göndermesiyle internet fikrinin parlak geleceğine ilk adımlar atılmış oldu.

Ardından 80’li yıllarda alan adları kullanılmaya başlandı. O yıllarda host sayısı sadece 1000’ken 90’lı yıllarda bu sayı katlanarak arttı. İnternetin asıl patlama noktası www (‘World Wide Web) deyiminin hayatımıza girmesiyle oldu. Ve 90’lı yılların sonlarına doğru internetteki site sayısı 10 bine, host sayısı ise 3 milyona ulaştı.

Hızla bankalar, markalar, alışveriş merkezleri sanal şubelerini açmaya başladı. İnternetin yükselişi hızını kesmedi. Öyle ki günümüzde firmalara web sitesi zorunluluğu bile getirildi.

Yepyeni bir pazarlama ve ekonomi anlayışı doğdu. Birçok insan internet üzerinden hayatını geçindirmeye başladı. E-Ticaret siteleri kuruldu çok kısa sürede bu sitelere milyon dolarlık yatırımlar yapılmaya başlandı. Pazarlama uzmanlarına ve girişimcilere her gün yeni fırsat kapıları açıldı ve sosyal ağlarında ortaya çıkmasıyla internet artık hayatımızın bir parçası, hayatımızın olmazsa olmazı oldu.

Sosyal Ağların Yükselişi

Sosyal ağlar internet çağında ortaya çıkmış bir olgu olarak görülüyor. Oysa sosyalleşme ilk çağlardan beri insanların doğasında olan birşey. Öyle ki insanların birlikte olmaya ihtiyaç duydukları, birbirlerinden etkilendikleri bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum. Sosyal ağlarda insanların bu özeliğini internete taşıyarak başarıya ulaşmış bir oluşum.

Sosyal ağ denilince ilk akla gelen facebook’u ele alalım. Facebook, kurulduğu 2004 yılından bu yana insanların doğasında olan sosyalleşmeyi çok iyi gözlemlediği için bu denli büyüme kaydetti. Her yeni güncellemesinde bunu açıkça gözlemleyebiliyoruz. Örnek olarak son güncellemelerinden biri olan open graph’ı inceleyelim;

Open Graph ile online ya da offline tüm aktivitelerimizi kayıt altına alan facebook, kısaca arkadaşlarımıza bizim ne halt yediğimizi anbean yayınlayan bir güncelleme.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg insanların DNA’sını çok iyi gözlemliyor üstüne bunu fırsata çevirmeyi de çok iyi biliyor ve haliyle yeni güncellemeler ile sürekli büyümeye devam ediyor.

Sosyal Ağların Gücü

comScore’un son raporuna göre Türkiye, Avrupa’nın altıncı en büyük internet kullanıcı sayısına sahip. Verilere göre Avrupa’da 408.3 milyon internet kullanıcısının 23,9 milyonunun Türkiye’de olduğunu gösteriyor. Türkiye geçtiğimiz yıla göre %2 ‘lik bir büyüme kaydetmiş.

Raporu incelemeye devam ettiğimizde, Türkiye’nin internette online geçirilen süre sıralamasında 2. olduğunu görüyoruz. Tabii ki bunun en büyük sebebi sosyal ağlar.

Sosyal ağların gücünü direk sayılarla kanıtlamak gerekirse Türkiye’de bugün 32 milyon facebook kullanıcısı, 7.9 milyon ise twitter kullanıcısı var. Bu rakamlar internetlerde bir yerlerde. Bu rakamlara ulaşabilmek ise sizin ve iş birliği yaptığınız Sosyal Medya Ajansı’nızın elinde.. Bu gücü en doğru ve en etkili şekilde kullanmak istiyorsanız mutlaka bir Sosyal Medya Ajansı ile iş birliği yapın. Bunun için biz hazırız peki ya siz ?

İletişim: 0(532) 164 8111

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ