Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Sosyal medyada yaptığı paylaşım açığa alınmasına sebep oldu.

  • Güncel
  • 30 Eylül 2016
  • 601 KEZ OKUNDU
Reklam
Sosyal medyada yaptığı paylaşım açığa alınmasına sebep oldu.
ÇANAKKALE’nin Bayramiç İlçesi Halk Eğitim Merkezi (HEM) Akşam Sanat Okulu Müdürü 55 yaşındaki Mustafa Özcan, eşi 45 yaşındaki B.Ö. ile ortak kullandığı sosyal medya hesabından yapılan bir paylaşım nedeniyle açığa alındı.
HEM Akşam Sanat Okulu Müdürü Mustafa Özcan’ın eşiyle ortak kullandığı Facebook’taki sayfadan geçen 16 Eylül’de, elinde merhum şair Necip Fazıl Kısakürek’e ait olduğu öne sürülen ancak, nerede yazdığı veya söylediği belli olmayan ‘Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ise ya satılıktır ya kiralık’ yazılı döviz bulunan çarşaflı bir kadın bulunan paylaşımda bulundu. Özcan’ın sayfasındaki bu paylaşım tepkilere neden oldu. Birçok sivil toplum örgütü bu paylaşıma tepki gösterirken, yerel internet sitesi ve gazetelerde haber olarak yer aldı. Haberlerin ardından Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’nın talimatıyla Mustafa Özcan, açığa alındı. Özcan açığa alınması ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şöyle dedi:

“Eşim B.Ö. ile ortak kullandığımız Facebook sayfasını tarayarak eşimin aylar ya da yıllar önce paylaşıp, paylaşmadığını bile hatırlayamadığı Necip Fazıl Kısakürek’in bir yazısını, İstanbul’daki menfur bir saldırıyla ilişkilendirip, saldıradan birkaç gün sonra paylaşmış gibi gösterilip, haber yapılmıştır. Yazının içeriği itibariyle kapalı olmayan kadınlara karşı bir hakaret algısı oluşturulduysa özür dilerim.”

Bayramiç Belediye Başkanı Ak Partili Saadettin Arslan da, “Müdür Bey’in paylaşımı hoş bir paylasım değil. Maksadını aşmış. Şiddetle kınıyorum” dedi.

CHP’Lİ KADINLARDAN O MÜDÜRE TEPKİ

CHP Bayramiç İlçe Kadın Kolları, düzenlediği basın açıklamasıyla sosyal medya hesabından yapılan bir paylaşım nedeniyle açığa alınan Bayramiç Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu Müdürü Mustafa Özcan’a tepki gösterdi.

CHP’li kadınların Yıldırım Akbulut Meydanı’ndaki açıklamasına CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek de destek verdi. Meydanda toplanan kalabalık adına basın açıklamasını okuyan CHP Bayramiç İlçe Kadın Kolları Başkanı Yasemin Odabaşı, “Bayramiçli kadınlar olarak, bugün burada onurumuzu, kimliğimiz korumak için toplanmış bulunuyoruz. Bizimkisi sadece kendi onurumuzu değil ilçemizin onurunu da koruma cabasıdır. Türkiye’nin birçok ilçesinde görmeyeceğimiz bir şekilde, Bayramiç’te kadınlar sosyal yasamın içerisinde yer alır. Tarihin hiçbir döneminde kadınları aşağılayan, ikinci plana iten onu bir mal gibi gören, hastalıklı gerici bir zihniyet yaşamamıştır. Ancak ne acıdır ki iki gün önce Çanakkale’de bir yerel gazetede okuduğumuz bir haber üzerine Bayramiçli kadınlar olmak üzere utandık, öfklendik. Haberde, Bayramiç Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu Müdürü Mustafa Özcan’ı kadınları aşığılayıcı biçimde, ‘Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ise ya satılıktır ya kiralık’ paylaşımında bulunduğunu gördük. Ulusal basında da her zaman verimli topraklarında fışkıran ürünleriyle kültürel ve sanatsal festivalleri ve bin pınarlı dağıyla yer alan Bayramiç, bu defa sarfettiği sözlerin nereye gideceğini bile bilmeyen bir eğitim kurumu müdürünün yarattığı gerici bir gündem ile yer almıştır. Bu Bayramiç için utanç vericidir” dedi.

Odabaşı, “Bu kadın düşmanı müdür, yanında çalışan başı açık kadınların, ailesindeki türbansız kadınların gözlerinin içine utanmadan arlanmadan bakabilecek midir? Bu konuda kadınlara sahip çıkmak, Cumhuriyetimize sahip çıkmakla eşdeğerdir. Ne kadınlarımızı ne de Cumhuriyetimizi bu ilkel zihniyete teslim edemeyiz, etmeyeceğiz” diye konuştu.

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek de savcıları göreve davet edip, Özcan’ın yaptığının bir hak ihlali, hakaret olduğunu belirtip, açığa alınması için talimat veren Çanakale Valisi Orhan Tavlı’ya duyarlı kişiliği için tesekkür etti.

Kalabalık açıklamanın ardından sessizce dağıldı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ