Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Tekirdağlı Romanlar ‘Cinsel İstismar’ Tasarısına Destek Verdi

Reklam
Tekirdağlı Romanlar ‘Cinsel İstismar’ Tasarısına Destek Verdi

Tekirdağ’da Roman kadınlar ‘cinsel istismar’ yasa teklifine müzik eşliğinde göbek atarak destek verdi. Yasanın ‘tecavüz yasası’ olarak algılanmasına tepki gösteren kadınlar, küçük yaşta evlendikleri için eşlerinin ceza evinde olduğunu belirterek, “Bizim kocalarımız tecavüzcü değildir” dedi.

Kamuoyunda tartışılan ‘cinsel istismar’ yasa teklifine Tekirdağ’da yaşayan Romanlardan destek geldi. Süleymanpaşa İlçesi’ne bağlı Aydoğdu Mahallesi’nde oturan ve küçük yaşta evlilik yapan Romanlar, Tuğlalı parkta bir araya gelerek yasaya destek verdi. Romanların küçük yaşta evlendiği için ‘cinsel istismar’ suçlamasıyla tutuklandığını anlatan Tekirdağ Roman Kültürünü ve Müzisyenleri Yaşatma Derneği Başkanı Ümit Satılmış, yasanın çıkması halinde bir çok mağdurun faydalanacağını söyledi.

Teklifin kendilerini çok sevindirdiğini kaydeden Satışmış, şunları söyledi:

“Bu yasanın çıkacak olması gerçekten bizi sevindirdi. Ama bunu yanlış algılamamak lazım. Bizim ceza evinde evli olan erkeklerimiz var. Dışarıda ise kadınlar ve çocuklarımız mağdur durumdalar. Ancak bizim ceza evinde bulunan erkeklerimiz tecavüzcü değillerdir. Hepsi eşlerine nikah kıymış ve severek evlenmişlerdir. Bizim mahallemizde 16 bin Roman var ve bunlardan yaklaşık 500 aile mağdur durumdadır. Tecavüzcülere bizde karşıyız. Bütün Türkiye bilsin ki bu yasa tecavüzcülere çıkan bir yasa değil. Bu yasa eşleri ile nikahlı olan ve erkekleri ceza evinde olan kadınları ise dışarıda mağdur olan kimseler için çıkartılan bir yasadır.”

GÖBEK ATARAK DESTEK VERDİLER

Parkta toplanan çoğunluğu kadın olan Romanlar, ellerindeki nikah cüzdanlarını havaya kaldırarak eşlerinin ceza evinden çıkmasını istedi. Kadınlar açıklamalarının ardından Tekirdağ Roman Kültürünü ve Müzisyenleri Yaşatma Derneği Başkanı Ümit Satılmış’ın çaldığı ‘İlle de Roman olsun’ şarkısı eşliğinde hep birlikte göbek atarak yasaya destek verdi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ