Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Yoksulluk Nafakası Nedir?

Reklam
Yoksulluk Nafakası Nedir?

Siz değerli okuyucularıma bu makalemde, yoksulluk nafakası ve yoksulluk nafakasının süresi hususunda hukuki bilgilendirmelerde bulunmaya çalışacağım.

Evlilik birliği resmi nikâh yapılmak suretiyle kurulması halinde eşler arasında doğan karşılıklı hak ve yükümlülükler evlilik boşanma ile birlikte sona ermesine kadar devam etmektedir. Türk Medeni Kanunu ayrıca bir düzenleme getirerek, boşanma kararı alan eşlerin evlilik birliği sona erdikten sonra da mali bakımdan birbirlerine karşı sorumluluk ve yükümlülüklerinin devam edeceğini bildirmektedir. Birtakım şartların ve koşulların varlığı halinde Aile Mahkemesi hâkimi, nafaka talebinde bulunan eşin mali bütçesi oranında boşanma sebebiyle yoksulluğa düşecek olan tarafa nafaka ödemesine karar vermektedir.

Yoksulluk nafakası Türk Medeni Kanunu m.175 ve devamı hükümlerinde ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiştir.

YOKSULLUK NAFAKASI

Türk Medeni Kanunu Madde 175- Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir.Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz.

Nafaka talebi ile boşanma kararı sonrası boşanan eşin sosyal ve toplumsal yaşama uyum sağlamak ve mali açıdan katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Yoksulluk nafakasının miktarı belirlenirken Aile Mahkemesi hâkiminin taleple bağlı olmasının yanı sıra ayrıca takdir yetkisi hakkı bulunmaktadır. Hâkim davanın mahiyetine göre nafaka talebini red edebileceği gibi uygun gördüğü nafaka miktarına karar verebilir.

Yargıtay’ın vermiş olduğu yerleşik içtihatlar doğrultusunda nafakanın süresi bakımından hâkimin takdir yetkisi bulunmamaktadır. Süresiz olarak talep edilen yoksulluk nafakasında Aile Mahkemesi hâkiminin nafakayı belirli bir süre ile sınırlandırması mümkün değildir.

Hâkim nafaka kararını vermeden önce; eşlerin malvarlıkları, gelirleri, yaşları, çalışmaya elverişlilikleri, çocuklarının velayeti ve bakım ihtiyaçları, evliliğin süresi gibi hususları da ele alarak yoksulluk nafakasının süresini takdir etmektedir.

Yoksulluk nafakasının sağladığı güvence, esasen “sosyal devlet ilkesi” bağlamında devletin Anayasal bir ödevidir. Evliliğin sona ermesinin ardından birtakım koşulların varlığı halinde ve somut olaya göre Aile Mahkemesi hakimi tarafından takdir edilecek belirli sınırlarda bu ödevin boşanan eşler tarafından üstlenilmesi kabul edilmektedir.

Avukat Gizem GONCE

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ