Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Zirve SRC Kursu Lüleburgaz

ADRES
Fatih Caddesi No: 7 Kat: 2 (Defacto Üst Katı) Lüleburgaz
FİRMA HAKKINDA
FOTO GALERİ
VİDEO
KONUM
YORUMLAR

Lüleburgaz Zirve SRC Kursumuz, 2016 yılında Lüleburgaz merkezde hizmetinize açılmıştır.

İlkemiz Karayolları ve Trafik kanununda belirtilen SRC 1-2- 3-4 ve ÜDY – ODY eğitimlerini vermektedir. Kursumuz binasında teorik derslerimiz, modern ve konforlu sınıflarımızda, görsel ve eğitsel eğitim araçları ile donatılmış ve her biri kendi branşında uzmanlaşmış, profesyonel eğitim kadrosu tarafından verilmektedir. Kursiyerlerimiz, Teorik Ders programını bitirdikten sonra sınav aşamasına geçmektedir.

Kırklareli ilinin en modern, en kaliteli ve en güvenilir SRC kursu olabilmektir. Bu doğrultuda amacımız kursiyerlerimizi sadece SRC belgesi sahibi yapmak değil, sorumluluk sahibi, bilinçli ve çevreye duyarlı sürücüler yetiştirebilmektir.

Zirve SRC Kursu Eğitimde ve Trafikte Güven Noktanız.


SRC Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar, Çeşitleri Nelerdir?
T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı sınavına girilerek alınan, SRC belgesi nedir, SRC belgesi ne işe yarar, SRC belgesi çeşitleri nelerdir, SRC belgesi kimler için gerekli, SRC belgesi kapsamı gibi konuları detaylıca yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

SRC BELGESİ NEDİR?

SRC belgesi, yük ve yolcu taşımacılığı yapmak isteyen tüm ticari araç sürücülerinin almakla yükümlü oldukları bir belgedir. Bir başka açıklamayla karayolu taşımacılığı yapacak olan tüm sürücüler mesleki yeterlilik belgesi olarak da bilinen SRC belgesini almak zorundadır. Bu belgeyi kamyonet, kamyon, panelvan, minibüs, otobüs, çekici gibi ticari araç kullanan şoförler alır.

Karayolu taşıma kanununa göre eşya, yolcu gibi şeyleri taşıyan bir diğer deyişle ticari olan taşıtı sevk ve idare eden kişide bulunması gereken belgelerin neler olduğunu sıralarsak; bu belgelerden ilki sürücü belgesi (ehliyet), ikincisi mesleki yeterlilik belgesi yani SRC belgesi, üçüncüsü ise psikoteknik raporudur. Örnek vermek gerekirse ülkemizde bu belgenin adı SRC belgesi iken, Amerika’da aynı işlevi CDL belgesi görür. Farklı isimlere sahip olsalar da, ticari taşımacılık yapan her birey bu belgeyi almakla yükümlüdür. Src belgesi için T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan sınava girilmelidir.

SRC BELGESİ ÇEŞİTLERİ VE KULLANIM ALANLARI

SCR1, SRC2, SRC3, SRC4 ve SRC5 olmak üzere 5 farklı SRC belgesi bulunmaktadır. Yapılan işin niteliğine göre hepsinin ihtiyaç alanları ve veriliş sebepleri farklıdır.

SRC1 BELGESİ NEDİR, NE İŞE YARAR?
SRC1 belgesi uluslararası taşımacılık yapan olan sürücülerin almakla yükümlü olduğu mesleki yeterlilik belgesidir.

SRC2 BELGESİ NEDİR, NE İŞE YARAR?
SRC2 belgesi ise yurt içinde yolcu taşımacılığı yapacak vatandaşların almak zorunda olduğu belgedir. Şunu da belirtmek gerekirse; SRC1 belgesi alan kişiler aynı zamanda SRC2 belgesi de almış sayılırlar. Bunun dışında yeniden başvuruda bulunarak SRC2 belgesi almalarına gerek bulunmamaktadır.

SRC3 BELGESİ NEDİR, NE İŞE YARAR?
Uluslararası eşya, kargo taşımak isteyen kişilerin almakla yükümlü oldukları belge ise SRC3 belgesidir.

SRC4 BELGESİ NEDİR, NE İŞE YARAR?
Şayet eşya ve kargo taşımacılığı yurt içinde yapılacaksa SRC4 belgesi sahibi olunmalıdır. SRC1 ve SRC2 belgelerinde geçerli olan durum SRC3 ve SRC4 belgeleri için de geçerlidir. Yani SRC3 belgesi almış ticari araç sürücüleri SRC4 belgesi almış sayılmaktadırlar. Harici olarak tekrardan SRC4 belgesi almak için başvuruda bulunmalarına gerek yoktur.

SRC5 BELGESİ NEDİR, NE İŞE YARAR?
Bunların haricinde son olarak ise SRC5 belgesi bulunmaktadır. SRC5 belgesi tehlikeli madde taşıyan araç sürücüleri tarafından alınır. Her türlü tehlikeli madde taşıyan araçları kullanacak kişiler SRC5 belgesi almakla yükümlüdür.

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan “Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği” yürürlüğe girdiğinden “Araç sahibi olsun veya olmasın, ticari taşıt kullanma belgesi sahibi olan bütün şoförlerin SRC belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC belgesi olarak nitelendirilen yeni ticari araç sürücü belgesi olmayan ticari araç sürücülerinin araçlarını kullanamayacakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıkça belirtilmiştir.

Zirve SRC Kursu Lüleburgaz Zirve SRC Kursu Lüleburgaz Zirve SRC Kursu Lüleburgaz Zirve SRC Kursu Lüleburgaz Zirve SRC Kursu Lüleburgaz Zirve SRC Kursu Lüleburgaz Zirve SRC Kursu Lüleburgaz
41.404392, 27.354641

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

FİRMA HAKKINDA BİR YORUM YAZIN
Reklam
FİRMAYI SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ