Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Edirne Malinua Kanaryaları | Serkan Oltandiken

ADRES
Edirne
FİRMA HAKKINDA
FOTO GALERİ
VİDEO
KONUM
YORUMLAR

KANARYANIN TARİHCESİ :

Afrika kıtasında bulunan Canari adalarından İspanyol denizcilerin onbeşinci yüzyılda kendi ülke krallarına getirdikleri bu kuşlar, diğer ülke krallıklarına hediye edilerek günümüze kadar gelmiştir. Bilhassa Almanlar bu kuşları ses yönünde, İngilizler ise şekil yönünde geliştirmişlerdir.

ÖTÜM KANARYALARI :

Amerikalıların Singer, Almanların Harz Roller, İspanyolların Timbrado, Belçikalıların Malinois kanaryalarıdır.

FİZYOLOJİK YAPISI:

Boyu 15 ile 17 santim aralığında, başı mümkünse tepesi düz, gözleri orta irilikte olup parlak ve koyu siyahtır, göğsü hafif kabarık ve çok az dalgalı olup fizik ve duruşu zarif, kanatları yapışık, kuyruk balık kuyruğu gibi çatallı olup sarı ve beyaz renklerde olup bu renklerin arasında küçük siyah lekecikler mevcuttur bu lekelerin çok oluşuna olumlu bakılmaz, farklı bir başka renklerde bulunmazlar Zaten mevcut beyaz renkleri bile çok sonraları aileye zor zahmet dahil edilmişlerdir .

ÜLKEMİZDE ŞU ANKİ DURUMU:

Wasserschlager’lerde Su sesi olmazsa olmaz bir kuraldır yani oluyor ki bir kuşta Su sesi yoksa Wasserchlager olarak anılmıyor Belçika ve diğer ülkelerde bile bu tip kuşlar yarışmalardan diskalifiye ediliyor,oysaki ülkemizde yapılan bazı illerdeki iptidai yarışmalarda su sesi ağırlıklı öten kuşlara makaralı ötüyormuş muamelesiyapılıyor böyle olunca da bu kuşun yurt dışındaki orijinal yarışma şablonunun dışına çıkılmış olup başka bir kulvarda yarışan kuşlar topluluğuna sahip olunuyor.Ülkemizde hatta o illerin adıyla anılan Malinualar ülkemizi Avrupa’ya yaklaştırmak yerine daha çok uzaklaştırmış oluyorlar. Ben derim ki artık Malinua yarışmalarında bülbülcü abilerimiz jüriden artık kalkıp yerlerini ehli olanlara (uluslar arası COM hakemlerine ) bırakınız ki ülke malinuacılığı gelişsin aksi taktirde dışarıya açılamayız, ancak kendi aramızda oyalanır gideriz.

CİNSİYET :

Erkeklerin renkleri dişilere göre daha koyu sarıdır, altlarına üflenerek bakıldığında erkeklerinki ( Fİ ) yapmış şekildedir,Erkekleri öter Dişileri ötmez. Erkekleri daha hareketli ve görkemlidir.

KANARYALARDA DİK ÖTÜŞ:

Normal ötümde kuş bir ahenk içerisinde şarkı söyler gibi sakin öter, oysaki dik ötüş diye tabir ettiğimiz ötüşte hayvan kızgınlıktan ötüm volümünü yükseltir, turlarını tam sergilemez kısa bırakır ve çok hızlı geçer zaten bu ötüşler adeta şarkı söyler gibi değil de bağırma tarzında kulağa hoş gelmeyen tarzdadır.

Bu dik ötümden yumuşak ötüme geçirebilmek için elma ve yulaf ile kuşu yumuşatarak, serin ve loş bir yerde tutmamız gerekir.

Edirne Malinua Kanaryaları | Serkan Oltandiken Edirne Malinua Kanaryaları | Serkan Oltandiken

Henüz video eklenmemiş.

Henüz harita eklenmemiş.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

FİRMA HAKKINDA BİR YORUM YAZIN
Reklam
FİRMAYI SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ