Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Biga İlçesi’nde çocuk gelin Esma Bayramiç, TBMM’deki çocuk istismarına yönelik düzenlemeyi olumlu buldu.

Reklam
Biga İlçesi’nde çocuk gelin Esma Bayramiç, TBMM’deki çocuk istismarına yönelik düzenlemeyi olumlu buldu.

Çanakkale’nin Biga İlçesi’nde çocuk gelin olan, yaşını doldurduktan sonra resmi nikahla evlenen, buna rağmen açılan kamu davasında kocasına 8 yıl 4 ay hapis cezası verilen 26 yaşındaki Esma Bayramiç, TBMM’deki çocuk istismarına yönelik düzenlemeyi olumlu buldu.

Eleştiri toplayan düzenleme sayesinde severek birlikte olduğunu söylediği kocası 28 yaşındaki Alpay Bayramiç’in serbest kalabileceğini belirten Esma Bayramiç, çocuk istismarcılarının ise cezalarını çekmesi gerektiğini söyledi.

Biga’da yaşayan Esma Bayramiç, 2005’te 15 yaşındayken kendisinden 3 yaş büyük olan Alpay Bayramiç’e aşık oldu. Her ikisi de aileleriyle konuşarak evlenmek istediklerini söyledi. Alpay Bayramiç’in ailesi, Esma’yı istemeye gitti. Genç kızın ailesi, yaşı küçük olan Esma’nın evliliğe izin vermedi. Ancak Esma, Alpay Bayramiç’e kaçtı.

Alpay Bayramiç, yaşı küçük olduğu için resmi nikah kıyamadığı Esma’yla dini nikahla birlikte yaşamaya başladı. Bir süre sonra hamile kalan Esma, doğum için hastaneye gitti. Yaşının küçük olduğu ortaya çıkınca doktor durumu polise bildirdi. Bunun üzerine Alpay Bayramiç hakkında işlem başlatıldı. Küçük yaşta anne olan Esma, yaşı dolar dolmaz Alpay Bayramiç ile resmi nikahla evlendi. Aradan geçen yıllar içinde çiftin 2 çocuğu daha oldu. Bu süreçte Alpay Bayramiç hakkında açılan kamu davası sonuçlandı. Mahkeme, Alpay Bayramiç’e 8 yıl 4 ay hapis cezası verdi. Yargıtay da cezayı onayınca Alpay Bayramiç, 2013 yılında cezaevine girdi.

Geçen yıl 14 Mart Romanlar Günü töreni için Çanakkale’ye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ÇTSO) Romanlara hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması esnasında ayağa kalkan Esma Bayramiç, “Sayın Cumhurbaşkanım. Ben de Romanım. Hem de has Romanım. Bizim erkeklerimiz erken yaşta evlenir. Ben de eşimle erken yaşta evlendim. Ancak eşim bu nedenle cezaevine konuldu. 3 çocuğumla ortada kaldım” diyerek sesini duyurmaya çalıştı. Esma’yı ve 3 çocuğunu yanına çağıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönemin Valisi Ahmet Çınar’a kendileriyle ilgilenmesi için talimat verdi.

“SUÇLU OLANLAR YATSIN”

TBMM’deki çocuk istismarına yönelik düzenleme, Esma ve 3 çocuğunu heyecanlandırdı. Yeni düzenlemeyi desteklediğini söyleyen Esma Bayramiç, “Benim nikahım var. Severek evlendim. Hiç kimsenin zoru altında kalmadım. Ben artık eşimin bu durumdan kurtulmasını istiyorum. Zor durumdayım, çocuklarım zor durumda. Eşimin kendisi de zor durumda. Suçsuz yere yattığı için psikolojisi bozuk. Artık çıkmasını istiyorum. Bu yasanın, gerçek suçlular için değil de bizim durumumuzda olanlar için uygulanması gerekiyor. Benim durumumda olanlar için bu yasanın onaylanmasını istiyorum. Ama tabii ki gerçek suçlu olanlar yatsın. Onların çıkarılmasına hiçbir zaman razı değilim. Ama bizim gibi olanlar, severek, kaçarak evlenenler, nikahı olanlar, çoluğu çocuğu olanların çıkarılmasını istiyorum. Buradan devlet büyüklerine sesleniyorum” dedi.

Esma Bayramiç’in 10 yaşındaki kızı Nurcan Bayramiç ise, “Kardeşlerimle babamızın yanımızda olmasını istiyoruz. Yeni bir hayat kurmak istiyoruz. Babamızla beraber mutlu ve huzurlu bir yuva istiyoruz” dedi. – Çanakkale

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ