Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Çanakkale’de 1 Vali Yardımcısı ile 3 Komutan Daha Açığa Alındı.

Reklam
Çanakkale’de 1 Vali Yardımcısı ile 3 Komutan Daha Açığa Alındı.

Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Çanakkale’de 1 vali yardımcısı ile İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli 2 yüzbaşı ve 1 teğmenin daha açığa alındığını söyledi. Vali Erkal, “Bu işle ilintisi olan kim varsa hepsiyle ilgili işlem yapılacak” dedi.
Vali Erkal, sözde sıkı yönetim komutanı olarak her hangi bir kimsenin kendisini arayıp aramadığıyla ilgili bir soruya, “Bizi arayacak yürek yok diye düşünüyorum kimsede. Böyle bir telefon almadım” diye yanıt verdi.
Çanakkale Valisi Hamza Erkal, İstanbul ve Ankara’da cuma akşamı yaşanan darbe girişiminin ardından Çanakkale’de yaşanan süreci değerlendirdi. Darbe girişiminin hemen ardından Çanakkale’de bu konuya yönelik çalışmaların başladığını söyleyen Vali Erkal, “İlk gün Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ahmet Serdar Gündoğdu’nun sıkı yönetim komutanı olarak ilan edildiği için orası özellikle takip edildi. Hemen sabaha doğru Gündoğdu gözaltına alınmıştır. O gün burada bulunan askeri öğrencilerin özellikle de İstanbul’a darbecilerin çağrısı üzerine gitmeye kalkışması üzerine epey bir mücadele sonucunda onlara da 467 öğrenci, başlarındaki komutan ve otobüs şoförleriyle beraber gözaltı işlemi yapılmıştır. Daha sonraki süreçte durum normale dönmeye başlamıştı. Akabinde dün akşam itibariyle 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında bir hareketlilik tespit edilmesi üzerine oranın Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Gürgen ile ilgili gözaltı işlemi yapılmıştır” dedi.
“Halkımızı tebrik ediyorum”
Kamu personelinden özellikle bu işle ilintisi olabileceklerle ilgili açığa alma işlemleri yapıldığını söyleyen Vali Erkal, “Özellikle emniyet mensupları arasında 36 kişi açığa alınmıştır. Adalet Bakanlığı’nın gönderdiği açığa alma listesi üzerine 16 hakim ve savcı açığa alınıp onlar da gözaltı yapılarak işlem yapılmıştır. Gelibolu’daki 2. Kolordu Komutanlığı’nda görevli üçer askeri hakim ve savcıyla ilgili gözaltı işlemi yapılmıştır. Otobüs şoförlerinin darbe girişimiyle ilgili olmadıkları anlaşıldığından onlar serbest bırakıldı. Jandarma Komutanlığında 3 tane muvazzaf subay, bunlardan ikisi yüzbaşı birisi de teğmen olmak üzere onlar da açığa alınmış, beylik silahlarına el konulmuş durumda. Bir de bir vali yardımcımız açığa alınmış durumda. Durum kontrolümüz altında. Tabii bundan sonraki süreçte gelecek olan istihbari bilgiler veya ilgili makamlardan deliller geldiği sürece bu işle ilintisi olan kim varsa hepsiyle ilgili işlemler yapılacak. Bu konu ciddiye alınması gereken, bizim de ciddiyetle üzerinde durmamız gereken bir konudur. Çünkü devletin bekasıyla alakalı bir konudur. Biz kendi kaderimize sahip çıkmak üzere bütün kurumlarla ayaktayız. bugün de mesai günü. Herkes işinin başında. Bizim Vatandaşımız tabiri caizse ayın 15’i akşamı vatanı kurtarıp, hemen şimdi de mesaiye başlamış durumda. Bizim için vatan kurtarmak o kadar normal bir şey demektir. O yüzden de milletimizi, özellikle Türk halkını tebrik ediyorum. Muhteşem bir demokrasi sınavı verdiler” diye konuştu.
“Bizi arayacak yürek kimsede yok”
Bir gazetecinin, “Darbe girişiminde bulunanların bazı vali ve kaymakamları arayıp ’görevinizi bırakınız’ dendiği kamuoyuna yansıdı. Size o akşam böyle bir telefon geldi mi?” şeklindeki sorusu üzerine, Vali Erkal, “Bizi arayacak yürek yok diye düşünüyorum kimsede. Henüz öyle bir telefon almadık. İlk o akşam ben ilgili yerleri arayıp, özellikle de yukarıdan gelecek, çünkü meşru olmayan bir grup tarafından ele geçirilen karargahlardan gelecek emirlere asla uyulmaması, bizim vereceğimiz talimatlarla hareket edilmesi gerektiğini söyledim” dedi.IHA

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ