Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkarılıyor

  • Güncel
  • 02 Ağustos 2016
  • 778 KEZ OKUNDU
Reklam
Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkarılıyor

Aylar önce Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı döneminde gündeme gelen Güneydoğu’daki ‘harita’ ayarlaması için düğmeye basıldı. Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkarılıyor. Cizre ve Yüksekova il oluyor. Hakkari’nin adı Çölemerik, Şırnak’ın adı ise Nuh olarak değiştiriliyor.

Hükümet TBMM’ye iki önemli yasa tasarısı gönderdi. Tasarılardar birisi bireysel emeklilik sistemine çalışanların otomatik katılımını öngörürken diğeri “Türkiye Varlık Fonu” kurulmasını içeriyor.
Torba tasarı olarak düzenlenen tasarıda “varlık yönetim fonu” kurulmasının dışında önemli başlıklar da bulunuyor. Tasarıya göre, Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkarılacak. Bunun yerine Yüksekova ilçesi merkez olmak üzere Yüksekova; Cizre ilçesi merkez olmak üzere de Cizre adıyla iki yeni il kurulacak.
ÇÖLEMERİK VE NUH
Tasarı TBMM’den geçerse, il olmaktan çıkarılan Hakkari Belediyesi de Çölemerik adıyla yeniden yapılandırılacak. Şırnak Belediyesi de Nuh adıyla yeniden yapılandırılacak. Hakkari ve Şırnak’ın il olmaktan çıkarılması yaşanan terör olayları ve iki ilin coğrafi durumları nedeniyle gündeme gelmişti. Şırnak ve Hakkari merkezlerinin dar bir alanda olduğu Cizre ve Yüksekova’nın ise genişlemeye daha uygun bir coğrafi yapıya sahip olduğu belirtiliyor.
AMAÇ TERÖRLE ETKİN MÜCADELE
Terör olaylarının şehir merkezine uzak olan Cizre ve Yüksekova’da daha yoğun olması, bu nedenle kontrol ve müdahalede zaman kaybı yaşanmasının da kararda etkili olan nedenlerden birisi olarak gösterildi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ