Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Halebak’ın borçlanma isteğine Belediye Meclisi RED verdi

Reklam
Halebak’ın borçlanma isteğine Belediye Meclisi RED verdi

Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’a Sanat Akademisi yapmak için ‘borçlanma yetkisi verilmesi’ talebi, meclis üyelerinin oy çokluğuyla reddedildi. CHP’den 6, MHP’den 7, AK Parti’den de 4 meclis üyesi borçlanmaya karşı el kaldırdı.

Lüleburgaz Belediyesi’nin Eylül ayının ikinci Meclis Toplantısı 8 Eylül Perşembe akşamı yapıldı.

Toplantıda gündem maddeleri arasında yer alan Belediye Başkanı Emin Halebak’a ‘borçlanma yetkisi’ verilmesi talebi oy çokluğuyla reddedildi.

Borçlanma yetkisine CHP’den 6, MHP’den 7, AK Parti’den de 4 red oyu geldi.

Zaman zaman sinirlerin gerildiği toplantıda Lüleburgaz’ın önceliklerinin olduğunu ve borçlanmaya karşı olduklarını söyleyen meclis üyelerine Halebak; ‘Yönettiğiniz belediyeye mi güvenmiyorsunuz?’ diye sordu.

‘BU BORÇLANMAYA KARŞIYIM’

Startejik Plan’ın okunması ile başlayan toplantının ikinci bölümünde ilk olarak CHP’li meclis üyesi Şeref Dinçer söz aldı.

Dinçer borçlanma yetkisi verilmesi ile ilgili yaptığı konuşmada, oylamanın gizli yapılmasını önerdi.

‘2016 yılı bütçesinde Sanat Akademisi’nin yapımı ile ilgili olarak 25 milyon TL gibi bir bütçe konulmuştur. Bu projenin tamamlanmasının yapılacak borçlanmanın çok üzerinde olacağı tahmin edilmektedir. Ben bu anlamda Sanat Akademisi’ne karşıyım. Bu borçlanmanın yapılmasına karşıyım. Red oyu vereceğim. Ayrıca bu oylamanın gizli yapılmasını öneriyorum’ dedi.

‘MALİYETİ HİÇ HESABA KATMIYORUM’

Dinçer’in ardından söz alan CHP’li meclis üyesi Günsel Solak ise; ‘Bir eğitimci olarak Sanat Akademisi’nin Lüleburgaz’ın kültür yaşamına, sosyal yaşamına sağlayacağı katkıları düşündükçe maliyeti hiç hesaba katmıyorum. 5 yılı 10 yılı düşünerek yatırım yapılmıyor. Lüleburgaz’ın gelecek 50 ya da 100 yılı planlanarak yatırım yapılıyor. Bu kentte çocuklarımıza bir miras bırakma borcumuz var diye düşünüyorum’ dedi.

‘BU ŞEHRİN ÖNCELİKLERİ VAR’

Toplantıda AK Parti adına konuşan meclis üyesi Mehtap İleri ise Lüleburgaz’ın önceliklerinin olduğunu, grup olarak red oyu kullanacaklarını açıkladı.

Mehtap İleri konuşmasında; ‘Öncelikle grup olarak red oyu kullanacağız. Bu sanata yatırıma karşı olmaktan ileri gelmiyor. Şehrimizin öncelikleri var. Önceliklerimizi göz önünde bulundurmalıyız’ ifadelerini kullandı.

‘YÖNETTİĞİNİZ BELEDİYEYE Mİ GÜVENMİYORSUNUZ?’

Konuşmaların ardından Meclis Başkanı Emin Halebak söz aldı.

Halebak, red oyu vereceğini açıklayan meclis üyelerine ‘Yönettiğiniz belediyeye mi güveniyorsunuz?’ diye sordu.

Halebak konuşmasında; ‘Bu bina 450 yıl önce yapıldı. O dönemde Lüleburgaz’ın 1500-2000 nüfusu vardı ve nüfusunun yüzde 80’ininden fazlası gayrimüslimdi. Büyük olmak bunu gerektiriyor. O zamanlar buraya Sokollu Külliyesi inşa edildi. Bulgaristan’da 5 bin nüfuslu, 10 bin nüfuslu kentlerde kültür yapılarını görüyorsunuz. Fransa, Almanya, Belçika, İsviçre nereye giderseniz gidin. Lüleburgaz Belediye Meclisi üyeleri Lüleburgaz’a ne vermek istiyor? Meclis Üyelerinin karşısındaki kavga etmek istedikleri kişi ben miyim? Biz otoriteye baş kaldırmak değil, meclisin bir otorite olduğunu bilmemiz gerekiyor. Asıl otorite meclis. Yönettiğiniz belediyeye mi güvenmiyorsunuz? Bana mı? Kendinize mi?’ diye sordu.

OYLAMA KISMI BASINA KAPATILDI

Toplantıyı izleyen basın mensupları, toplantının ilk oturumunu izlemeleri için içeri alındı.

Stratejik Plan’ın okunmasının ardından ara verilirken, ikinci oturumu izlemek için içeri girmek isteyen basın mensupları kapıdan geri çevrildi.

Basının içeri alınmaması kararını kimin, hangi nedenle verdiği öğrenilemedi.

Basın mensupları toplantının ikinci bölümünü görüntü olup ses olmayan alandan izlemek zorunda kaldı.

17’YE 14 REDDEDİLDİ

Konuşmaların ardından oylamaya geçildi.

Yapılan açık oylamada Halebak oyları saydı ve ‘kabul edilmiştir’ dedi, ancak AK Parti, MHP ve CHP sıralarından itirazlar geldi.

Bunun üzerine oylama ve sayım yeniden yapıldı.

Tekrar yapılan oylama ve sayım sonucunda AK Parti’nin 4, MHP’nin 7, CHP’nin 6 red oyuyla borçlanma yetkisi talebi reddedildi.

‘BUNDAN SONRA TEK BAŞINIZA HAREKET EDEMEZSİNİZ’

Toplantının sonunda CHP’li meclis üyesi Şeref Dinçer söz alarak; ‘Birinci oturumda stratejik planlama, sanat akademisi, yüzme akademisi gibi projeleri yapılması için onaylıyorum. Bütün meclisçe bunları onaylıyoruz. Fakat bu, bütün projeleri siz kendi kafanıza göre çizin, meclise hiçbir şey danışmayın demek değil. Bu projelere varız, ama bu projeleri daha ihale aşamasına gelmeden, meclis üyelerinin görüşlerinin alınmasını talep ediyorum. Bundan sonra kendi başınıza hareket edemezsiniz başkanım’ diye konuştu.

Halebak, Dinçer’e; ‘18 yıldır Belediye Başkanlığı yapan biri olarak görev ve sorumluluklarımın ne olduğunu ben de iyi biliyorum. Kafama göre bir şey yapmıyorum. Bu, sizin Burgaz’ı nerede gördüğünüzle alakalı’ dedi.

Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantısının 3 Ekim Pazartesi günü saat 18:00’de yapılmasına karar verildi. Görünüm.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ