Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Kırklareli 8. Yayla, Hasat ve Bağ Bozumu Şenlikleri

Reklam
Kırklareli 8. Yayla, Hasat ve Bağ Bozumu Şenlikleri

Kırklareli 8. Yayla, Bolluk, Bereket, Hasat ve Bağ Bozumu Şenlikleri’ne Türkiye, Bulgaristan ve Tayland’dan katılan çiftçiler, yerli tohumlarını takas etti.

Yayla Mahallesi’ndeki alandaki etkinlikte, Türkiye, Tayland ve Bulgaristan’dan şenliğe katılan çiftçiler birbirlerine yerli tohumlar vererek, istedikleri ürünlerin tohumlarını aldı.

Etkinlik organizatörü Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Ali Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trakya’da ilk kez tohum takas etkinliği gerçekleştirildiğini söyledi.

Etkinlikte yerel tohumlar alınarak, karşılığında başka bir tohum verildiğini aktaran Çakır, yerel tohumların kaybolmasını önlemeyi ve üretici tarafından tekrar üretilmesini sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

Sağlıklı beslenme ve yaşam için yerli tohumların önemine işaret eden Çakır, “Şu anda yaklaşık 20 çeşit tohumumuz var. Farklı ülkelerden de gelen tohumlarımız var. Bulgaristan’dan Tayland’dan tohumlarımız var. Bunların dışında Rize, Çorum, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nden tohumlarımız var. Bunların içerisinde dereotundan, pembe domatese, ıspanaktan bamyaya, karpuza, kavuna ve salatalığa kadar tohumlarımız mevcut.” şeklinde konuştu.

Etkinliğe Çanakkale’den katılan çiftçi Ayfer Güloğlu ise çeşitli ülkelerden aldıkları tohumları yetiştirerek, yeni ürünler ürettiklerini belirtti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ