Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Kolektif İstanbul, 9/8’lik Ritmle Dünyayı Coşturdu

  • Güncel
  • 25 Ağustos 2016
  • 837 KEZ OKUNDU
Reklam
Kolektif İstanbul, 9/8’lik Ritmle Dünyayı Coşturdu

Kolektif İstanbul’, Dilek Dallıağ ve Haluk Kesim’in hazırlayıp sunduğu Alem FM’deki Sanat Cafe programına konuk oldular.

Grubun kurucuları olan müzisyen Aslı Doğan ve 15 yıldır Türkiye’de yaşayan Fransız müzisyen eşi Richard Laniepce, 11 yıldır ortak çalışmalar yaptıkları Selim Sesler, Ciguli, Ceylan Ertem gibi önemli müzisyenler dışında yeni ortak çalışma yapmak üzere görüştükleri dünyaca ünlü müzisyenlerin kimler olduğunu Sanat Cafe’de açıkladılar.

DİNLEYİCİYE FARMERS MARKET VE IVO PAPAZOV SÜRPRİZİ YAPABİLİRİZ

Montreux Caz Festivali, Schleswig-Holstein Müzik Festivali, İstanbul Caz Festivali, Fira Mediterrania gibi uluslararası festivallerde beğeni dolu performanslar sergileyen Kolektif İstanbul, Norveçli ve Balkan ezgilerinde dünyaca ünlü grup ‘Farmes Market Band’ ile görüşme halinde olduklarını ve Türkiye’ye davet ederek, aynı sahnede birlikte çalmak istediklerini belirttiler. Bunun yanı sıra yine Balkanların Klarnet üstadı Bulgar ‘Ivo Papazov’ ile de mutlaka birlikte sahne almak istediklerini belirten müzisyen çift, bu ortak çalışmalar ile ilgili Sanat Cafe’de şunları söylediler; “Biz misafir sanatçılarla çalışmayı çok seviyoruz. 11 yıldır çok özel ve önemli müzisyenlerle ortak çalışmalar yaptık. Fırsat oldukça daha da çok sanatçıyla bir arada ortak müzik yapmayı istiyoruz. Şu sıralar Norveç’ten Balkan ezgileri ağırlıklı müzikler yapan Farmes Market’i davet ettik ve ortak bir çalışma yapmak istiyoruz. Bizim en fetiş grubumuz onlar galiba. Ayrıca Balkanların ünlü klarnet üstadı Ivo Papazov ile mutlaka aynı sahnede olmayı istiyoruz. Bu görüşmeleri yapıyoruz. Umarız yakın zamanda güzel bir ortak çalışmaya imza atarız.’

YENİ KLİP BİR DÜĞÜN SALALONUNDA PASTIRMA YAZI’NA ÇEKİLECEK

Son zamanlarda Ceylan Ertem’in sözlerini yazdığı, Bulgaristan’ın sevilen şarkısı ‘Kamanite Padat’ı Türkiye’de ‘Acımadı Yine’ adı altında yeniden düzenleyen Kolektif İstanbul, klipte aralarında Cengiz Bozkurt, Onur Ünsal, Melike Şahin, Okan Avcı ve Ceylan Ertem gibi ünlü isimler dâhil 60 kişilik bir ekibi oynatmalarının ardından yeni kliplerinin ‘Pastırma Yazı’na geleceğini ve bir düğün salonunda çekileceğini Sanat Cafe’de açıkladılar. Orijinali Fransız şarkıcı Joe Dassin’e ait ‘L’été indien’, anlamı ‘Pastırma Yazı’ olan şarkıyı 9/8’lik bir cover olarak yeniden düzenleyen Kolektif İstanbul, yeni kliplerinin de en az ‘Acımadı Yine’ kadar dikkat çekecek öğeler içereceğini düşünüyorlar.

KOLEKTİF İSTANBUL İLE DÜNYA 9/8’LİK RİTM İLE COŞUYOR

Programda tanışmalarından, 6 kişiden oluşan Kolektif istanbul’u nasıl kurduklarına, evliliklerine ve dünyada birçok ülkede verdikleri konserlere ve festival anılarına da değinen müzisyen çift, kendilerini ve insanları mutlu etmek ve gülümsetmek üzerine müzik yaptıklarını dile getirdiler. Dilek Dallıağ ve Haluk Kesim’in Sanat Cafe’de sorularını yanıtlayan müzisyen çift, Türkiye Büyükelçiliğinin katkılarıyla yapılan bir festivalde çalmak üzere davet edilerek gittikleri Irak’taki Kalaşnikoflar arasındaki konserde neler yaşadıklarını, São Paulo’daki trash metal ile Türk 9/8’lik ritmi birleştirerek ‘Sepultura’ parçasında insanları nasıl coşturduklarını da Alem FM dinleyicileri ile paylaştılar.

RİCHARD EVDE LÜLEBURGAZ’LI KÜÇÜK HASAN’IN KASETLERİNİ DİNLİYOR

Sanat Cafe’de, ‘Acımadı Yine’ klibinde bir Türk erkeğini kıskandıracak, yarışacak derecede 9/8’lik oynayan Richard Laniepce’nin evde de oynayıp oynamadığı sorulunca eşi Aslı Doğan cevabını verdi ve; ‘Evde çok fazla oynamıyor. Ama bizde öyle şeyler dinleniyor ki inanamazsınız… Mesela, Lüleburgaz’lı Küçük Hasan’ın kına geceleri ve düğünler için yapılmış 14 kaseti var. Sadece zurna ile yapılmış onlarca kayıt var. Richard bunları dinliyor. Özellikle düğün müzikleri üzerine ciddi bir arşivi var. Bazen gün içinde zor olabiliyor.” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ