Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

İşverenler Dikkat ! Detaylar için Tıklayınız.

Reklam
İşverenler Dikkat ! Detaylar için Tıklayınız.

1 Temmuz 2017tarihi itibariyle 1 kişi dahi çalıştıran tüm işverenlere, iş sağlığı ve güvenliği hizmeti almak zorunlu hale getirildi.

Tehlike sınıfı “çok tehlikeli” ve “tehlikeli” olanlar ile 50’den fazla çalışanı bulunan işyerleri için daha önce başlayan iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alma zorunluluğunun kapsamı, 1 Temmuz’dan itibaren genişliyor. “Az tehlikeli işler” kapsamında bulunan ve en az 1 SGK’lı çalışanı olan tüm işyerleri, 1 Temmuz 2017 tarihi itibariyle iş güvenliği için Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB)’nden hizmet almak zorunda olduğu bildirildi.
Buna göre, 1 kişi dahi çalıştıran tüm işyerleri 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu yükümlülükleri altına girdi ve OSGB’lerden iş sağlığı ve güvenliği hizmeti almaları zorunlu hale getirildi. İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti almayanlara ise ağır cezalar getiriliyor.

Toplam 13 bin TL ceza
Bir kişi dahi SGK’lı çalışanı olan tüm işverenler ile kamu kurumları, 1 Temmuz 2017 itibariyle zorunlu olarak OSGB hizmeti almaya başlayacak. Türkiye’de bu tanımlamaya uyan 700 bin civarı işyeri bulunuyor.
Düzenlemeye göre, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu cezaları, aykırılığın yapıldığı her ay için ödenecek. İşverenler sözleşme yapmadıkları işyeri hekimi için ayda 6 bin 500 TL, iş güvenliği uzmanı için ayda 6 bin 500 TL olmak üzere toplamda aylık 13 bin TL para cezası ile karşılaşabilecekler.

İletişim: 0 (532) 164 8111

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ