Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

POKEMON GO Hakkında Aklınıza Gelebilecek Tüm Sorular Ve Cevapları Burada!

Reklam
POKEMON GO Hakkında Aklınıza Gelebilecek Tüm Sorular Ve Cevapları Burada!

Ortalığı kasıp kavuran Pokemon Go, herkesi etkisi altına almışken oyuncuların karşılaştığı en genel sorunların ardı arkası kesilmiyor.
Umarız bir problem yaşamamışsınızdır oynarken ama oldu da bazı noktalarda takıldıysanız, sizlere iyi geleceğini düşündüğümüz konuları şöyle bir dillendirelim:

Takımlar Neler? Nasıl Katılınır? Ne Gibi İşlevleri Vardır?

Beşinci seviyeye geldiğinizde haritanızda beliren gymlere girme imkanınızın olduğu, zaten oyunun tutorialında bile anlatılan bir gerçek. Beşinci seviyeye ulaşıp da bu gymlerden birine girdiğinizde karşınıza çıkacak bir ekranda size sunulan üç farklı takım opsiyonu, oyunun geri kalanında yolunuzu etkileyecek türden bir seçim şansı. Toplamda üç farklı takım var: Instinct (İç güdü), Mystic (Gizem) ve Valor (Kahramanlık). Bu takımların nelerle uğraştığı ise oyunda anlatılmakta, fakat kısa bir özet geçmek gerekirse şöyle sıralanabilir:

Instinct Takımı: Bu takımın rengi sarı ve bu alemde Pokemon yakalarken kendi sezgilerinize güvenirseniz asla kaybetmeyeceğinize dair bir güven duyguları var. Takımın sembolü ise Zapdos kuşu.
Mystic Takımı: Bu takımın rengi ise mavi. Bu ekip de Pokemonların evrimleri üzerine çalışma yaptıklarını söylüyor. Sembol olarak Articuno kuşu seçilmiş.
Valor Takımı: Son takımımızın rengi kırmızı. Valor ekibi çalışmaya ve gerçek güce önem vermekte. Sembolü de Moltres kuşu.

Bu üç takımdan herhangi birine dahil olduğunuz zaman, civar bölgenizde beliren gymlere sahip olabilme ya da destekleyebilme imkanına erişebiliyorsunuz.
Gymlerin İşlevi Nedir?

Gymler oyun içinde bir başka antrenörün Pokemon’u ile savaşabilmeniz için yegane mekanlardır. Yakın mesafede bir gym gördüğünüzde, bu mekanın rengi gri ise henüz bir takım tarafından ele geçirilmemiş demektir. Fakat sarı, mavi ya da kırmızı renklerinden birine bezeliyse, o zaman yukarıda saydığımız takımlara dahil birileri orayı koruyor anlamına gelmekte.
Bir takıma dahil olduktan sonra gyme girdiniz diyelim: Eğer gymin rengi kendi takımınızın rengindeyse karşınıza muhtemelen iki tane yuvarlak seçenek çıkacaktır. Bunlardan ilki gyme dahil olup orayı sizin de koruyabileceğiniz anlamına geliyor. Yani takım arkadaşlarınızla beraber güçlü Pokemonlarınızı koyduğunuz gymde, belli bir gücünüz oluyor. Diğer seçenek ise takımınız aynı olsun ya da olmasın, savaş yapmak üzerine. Bu seçeneğe bastığınızda karşınıza istediğiniz Pokemon’u seçmek için bir menü gelecek. Dilediğinizi seçtikten sonra savaş arenasını göreceksiniz. Ondan sonra ise malumunuz bir kapışmaya girişiyorsunuz.
Bir gymin prestijini artırabilmek için, güçlü Pokemonlar ile savaşmak ve elbette bu kavgalardan galip çıkmalısınız. Kaybettiğiniz her maç için sahiplendiğiniz gymin prestiji düşecektir. Eğer gymdeki lider, fazlasıyla yenilir ve liderliği kaybetme noktasına gelirse, gymde duran bir başka oyuncu liderliği üstlenecektir. Mekanı başka biri korumuyorsa da, sizi alt eden oyuncu o gymi ele geçirmiş anlamına gelecektir.

Son olarak, bir de gymde kaldığınız her 20 civarı saat için pokecoin kazanma şansınız var.

Nasıl Pokemon Dövüştürülür?

Oyun daha yeni olduğundan ve bir başkasıyla yolda savaşma özelliği olmadığından, iki Pokemon’u bir arada savaşırken görebilme özelliği şimdilik sadece gymlerde mümkün. Bir takımda olmanız, gymlerden herhangi birine yakında bulunmanız ve yukarıda anlattığımız seçeneklerden savaşmak için olanına tıklamanız gerekiyor bir Pokemon dövüşü görebilmek için. Bunlar tamamsa basit ve kısa bir şekilde anlatmaya devam ediyoruz.
Seçtiğiniz Pokemon ve gymdeki rakibinizin Pokemon’u karşı karşıya geldiğinde mümkün olduğunda hızlı davranmanız önemli. Kontroller basit olsa da bunları çarçabuk halletmeniz sizin açınızdan avantajlı bir durum. Toplamda üç basit komut var savaş için: Tek tık, uzun basılı tutma ve sağa sola kaydırma. Hepsi bu kadar işte, basit değil mi? Peki bu komutlar ne işe yarıyor?

Tek Tık: Pokemon’unuzun üzerine bir kere tıkladığınızda, sahip olduğu ana dövüş yeteneğini kullanıyor.

Uzun Süreli Basılı Tutma: Bu komut, Pokemon’unuzun sahip olduğu daha güçlü bir vuruşu rakibine yollaması için var. Yalnız bu özelliğin, ana dövüş yeteneği kadar sınırsız olma durumu yok ne yazık ki. Belli bir süre beklemeniz gerekmekte bu komutu tekrar kullanabilmeniz için.
Sağa/Sola Kaydırma: Bu da, rakibinizin ataklarından kaçabilmeniz için tek yol. Ekranı sağa ya da sola doğru parmağınızla kaydırdığınızda, arenada adım adım kaymaya başlıyorsunuz ve şanslıysanız rakibinizin hamlesini savuşturabiliyorsunuz.

Pati İzleri Ne Anlama Geliyor?

Oyunun harita olan ekranının sağ alt köşesinde, civarınızda dolaşan Pokemonları gösteren bir sekme var. Ona tıkladığınızda karşınıza çıkan kutucukta yer alan patiler, yaratıkların ne kadar uzaklıkta olduğunu size anlatan önemli bir ayrıntı.

Tek Pati: Bunun anlamı, o Pokemon’un size 50 metre civarında yakınlarda bulunduğudur. Yani en yakınınızda bulunan tür, bu sembole sahip olanlardır.
İki Pati: Bu da 51-100 metre civarındaki Pokemon’unuzu temsil eder.
Üç Pati: 200 metreye kadar olan Pokemonlar ise bununla gösterilir. Daha uzak olan Pokemon türlerini ise “nearby” (civardakiler) seçeneğinde göremiyorsunuz.

Metrelerin kesinliği konusunda söz veremeyiz ama takriben bu civarlarda seyrediyor uzaklıklar.
“CP”nin Manası Nedir, Ne İşe Yarar?

CP denilen şey, Pokemon’unuzun vurma gücünü temsil ediyor. Combat Power (Dövüş Gücü) olarak açılımı olan bu bilgi, bir savaşta diğer Pokemon’a oranla ne kadar daha güçlü vurabileceğinizi açıklar.

İlk seviyelerde topladığınız Pokemonların cp puanlarının yüksek olması çok da sık rastlanmaz. Ne kadar seviye atlarsanız, karşınıza çıkan yaratıkların vurma gücünün artma ihtimali o kadar yükseliyor. Yani olur da bir gymde karşınıza 300 cpli bir Pokemon çıkarsa şaşırmayın, muhtemelen ya geliştirilmiştir ya da çok yol arşınlayıp da seviye atlayan bir oyuncuya aittir.

Yumurtayı Çatlatmak İçin Yürümek Şart mı?

Önceki yazımızda “bizden duymuş olmayın ama” diyerekten bir hınzırlığı sizinle paylaşmıştık ama sanırım oyun yapımcıları onu kısmen engelleyecek bir şeyler düşünmüşler çoktan. Bir yumurtayı kuluçka makinesine koyduktan sonra belli bir mesafe yürümeniz gerekiyor ve biz de bunu arabayla giderken kolaylıkla halledebileceğinizi söylemiştik. Hah işte o kısmen doğru kısmen yanlış. Oyun, bir insanın yürüyemeyeceği kadar hızlı gidişinizi algılıyor ve bunu mesafe hanenize yazmıyor ne yazık ki. Arabayı trafik olmayan ve şehir içi yollarından uzak ıssız bir yerde 10 kilometre hızla sürerseniz, o zaman onu adımdan sayma ihtimali var ama bizden tavsiye siz yine de spor yaparcasına yolları kat edin. Hareket etmek güzeldir ya, iyi gelir vücuda.

Pokemon Türleri Neye Göre Belirir?

Birçok oyuncunun “su kenarında su Pokemonları bulunur” gibisinden bir özellik ile oyunun gerçekçiliğinin artacağı yönündeki fikirleri aslında çok da yersiz değil. Çoğu aynı tür Pokemon’un bazı özel yerlerde bulunabilmesi gerçekten güzel ve uygun fakat bazen evinizin kilometrelerce yakınında bile su birikintisi olmamasına rağmen su türünden Pokemon bulabilme şansınız var. Şimdilik “fazlasıyla gerçekçi” olması bazı oyuncuları üzecek gibi gözüküyor, zira eğer böyle bir özellik çok sert çerçevelerde olsaydı, ülkemizin konumu nedeniyle denizi bırakın gölü dahi olmayan şehirlerimizdeki oyuncularımız için bu tür yaratıkları toplamak bir hayli zor olurdu.

Pokemonların ne sıklıkla ya da neye dayanarak civarınızda belirdiğini henüz bilmiyoruz fakat bu özelliğin tamamen rastgele bir sistem üzerine olduğunu inanıyoruz. Bir anda üç Pokemon’u aynı anda bulduğunuz bir noktada bir daha tek bir Pokemon bile bulamayabilme ihtimaliniz var yani. Sanırım bunun olayı tamamen şans.

Nadir Pokemonlar olayına gelelim… Sürekli Zubat yakalayıp duran ve Pokemonları arasında zibilyon tane Zubat bulunduran oyuncuların haklı isyanlarına biraz da olsa ilaç gibi gelecek bir şeyler biliyoruz sanırım. Merkezi yerlerdense biraz daha ara sokaklara uğrarsanız, her gün karşınıza çıkan Pokemonların biraz daha ender türleriyle karşılaşmanız mümkün olacaktır sanırsak. Deneyen varmış, şansına da bu yöntem yanıltmamış. Fakat bu nadir Pokemon bulma işi de tamamen şanssa bilemeyeceğiz, o da sizin talihinize kalmış bir durum artık.
Pokemon’u “Transfer” Etmek Ne Fayda Sağlar?

Menüden seçtiğiniz bir Pokemon elinizde fazlalık yaptığı takdirde -henüz satamadığınız ya da takas edemediğiniz için- Profesör Willow’a transfer edebiliyorsunuz. Bir Pokemon’u transfer ettiğiniz zaman elde edeceğiniz şey “candy” (şeker) olacaktır. Ne miktarda kazanacağınız, Pokemon’un cp puanına ya da diğer özelliklerine göre değişiyor olsa gerek. Mantıklı olan da o zaten, 210 vuran bir Pokemon ile 10 vuran bir Pokemon’un oyu bir mi olacaktı yani?!?!
Pokestoplara Ne Sıklıkla Uğrayabiliriz?

Civarınızda bulunan bir Pokestop’tan hediyelerinizi aldıktan sonra hemen oradan ayrılmayın. Bir müddet bekleyin, sabredin. Yaklaşık beş ya da on dakika sonra (oyuncular tarafından söylenen süre bu), kullandığınız için mor rengine dönen merkez, süre dolunca tekrar mavi rengine bürünüp aktifleşiyor ve yeniden hediye toplama imkanınız oluyor. Fakat bu Pokestoplara çöreklenip de tüm gün oradan farklı farklı şeyler çıkmasını umuyorsanız, o konuda bir maruzatımız olmayacak ne yazık ki. Eğer her seferinde aynı objeler düşüyorsa, aynı yerde beklemenizin bir manası olmayabilir, dikkatli olun.
Pokemonların Bilgi Sayfasındaki Mavi Çubukların Anlamı Ne?

Bu mavi çubukların işlevi basit aslında. Çubuk sayısı ne kadar artarsa, bir savaşta özel gücünüzü kullanmanız için Pokemon’unuzu o kadar geliştirmeniz gerekiyor. Tahminimize göre bir mavi çubuk varsa, bir geliştirme sonrası özel gücünüzü kullanabileceksiniz. Bu konuda net ve kesin bilgisi olan varsa çekinmeden belirtebilir, deneyimleyen kişilerden daha doğrusunu öğrenmek her zaman en iyisidir.
Pokemonları Yakaladıktan Sonra Toptan Çıkıyorlar, Ne Yapmalı?

Daha genel Pokemon türlerine oranla Pikachu ya da Squirtle gibilerini yakalayabilmek her yiğidin harcı değil ne yazık ki. Zira topu attığınız zaman içinde tepinip tepinip dışarı çıkmayı başaran bu hınzırlar, sizin onlarca poketopu harcamanıza bile neden olabilir. Şimdilik ne kadar işe yaradığını bilmiyoruz ama yaratığı poketopuna soktuktan sonra ekranda titreyen topa, daha önce hiç olmadığı kadar devamlı ve hızlı tıklarsanız -yani denendi ve şansına onaylandı galiba-, bu küçük köftehorların toptan çıkma ihtimali azalıyor. Bunun aksini ispatlayabilecek ve daha iyi bir yöntem geliştirebilecek varsa, çekinmeden paylaşsın. Zira biraz fazla hırsla ve heyecanla ekrana vurduğunuzda yanlışlıkla ekranınızı kırarsanız, suçlusu biz değiliz, bilginiz olsun…

Ekranda Mekanın Görüntüsünü Görmek İstemiyorum, Çaresi Nedir?

Telefonu oraya buraya doğrultup Pokemon yakalamaya çalışırken, insanların tuhaf bakışlarına maruz kaldıysanız artık üzülmenize gerek yok, çözümü elbette var. Pokemon’u yakalamak için karşınıza gelen ekranın sağ üst köşesinde “AR” diye bir buton olacak, oraya tıklarsanız kameranız etkin olmayacak ve arka planda bir animasyonla Pokemon’unuzu yakalayabileceksiniz. Ha, “Ama ben tavamın üstünde tepinip duran Magikarp görmeyi seviyorum.” derseniz, o sizin tercihiniz tabii. Sanki gerçekten evin içindeymiş gibi görmek istediğiniz her Pokemon için, aynı butonu yeniden etkin hale getirmeniz yeterli olacaktır.

Pokemon’uma İsim Vermek İstiyorum, İmkanı Var Mı?

Var efenim, var. Dilediğiniz Pokemon’a dilediğiniz ismi verebilme gibi bir imkanınız elbette var. Tek yapmanız gereken Pokemon’un bilgilerini içeren sayfaya girip isminin yanında bulunan küçük kalem ikonuna tıklamanız yeterli. İster Pidgey’nize “Osman Aga” deyin, ister Charmander’ınıza “AlevliBoy34” ismini verin, tamamen size kalmış.

Nasıl Pokecoin Kazanırım?

Diğer yazımızda işlevlerini açıkladığımız bazı objeleri alabilmek için feda etmeniz gereken Pokecoinleri kazanmanın üç temel yolu var:

Pokestopları ziyaret edebilirsiniz. Şansınıza pokecoin düşebilir.
Bir gymi savunabilirsiniz. Savaş kazandıkça paranız katlanır.
Gerçek hayat cüzdanınızdan fedakarlık yapıp pokecoin satın alabilirsiniz.

Sürekli Ekrana Bakmak Sıkıntılı, Yok Mu Bir Çaresi?

Oyuna girdiğinizde otomatik olarak aktif halde bulunan bir titreşim özelliği var aslında. Ekrana devamlı olarak bakmasanız da, oyun açık olduğu müddetçe bir Pokemon civarınızda dolaşırsa, uygulama size bunu titreşim yoluyla bildirecektir. Yani devamlı olarak sabit bir ekrana bakmanıza gerek yok, bırakın oyun sizi bilgilendirsin bu konuda.

Şimdilik en sık karşılaşılan soruların cevapları bunlar dostlar! Olur da oyun güncellenir ve sorularınızın devamı gelirse, ona da bir çözüm buluruz elbet diyor geekyapar.com! Umarız faydalı olabilmişizdir. Oyuna kendinizi çok kaptırmayın, aman Pokemon avlayacağım diye yola atlamayın. Siz siz olun, güvende kalın!

Kaynak: www.geekyapar.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ