Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Saçma Yerine Bulgur Fişekleri

  • Güncel
  • 15 Ağustos 2016
  • 1.033 KEZ OKUNDU
Reklam
Saçma Yerine Bulgur Fişekleri

Edirne’de doğaya ve hayvanlara zarar vermek istemeyen çiftçiler, tarlalarını yabani hayvanlara karşı korumak için saçma yerine bulgur atan ses fişeklerine ilgi gösteriyor.
Özellikle ayçiçeği tarlalarını ve meyve bahçelerini, domuzlardan ve zararlı kuşlardan korumak isteyen çiftçiler, dom dom kurşunu yerine bulgur dolu fişekler satın alıyor.
Ayberk Düz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, satışa sundukları bulgur fişeklerinin çiftçiler tarafından yoğun ilgi gördüğünü belirtti.
Fişeklerin içerisinde saçma yerine bulgur olduğunu anlatan Düz, ”Özellikle hayvanlara ve doğaya zarar vermek istemeyen çiftçiler, bu fişeklerden alıyor. Fişeğin içerisinde saçma yerine bulgur var. Saçma olan fişeklere nazaran çok daha fazla ses çıkartıyor. Ayrıca doğaya saçma yerine bulgur saçılıyor. Bu da birçok kuşun yem ihtiyacını karşılamasını sağlıyor” diye konuştu.
Düz, kutusunda 25 adet bulunan 12 kalibre olan fişeklerin tüm tüfeklerde kullanılabileceğini sözlerine ekledi.
– ”Domuzları korkuturken kuşları yemliyoruz”
Çiftçi Hasan Yel, bölgede domuz varlığının çok fazla olduğunu, hayvanların tarlalara büyük zarar verdiğini anlattı.
Genelde domuzları korkutmak için ses fişekleri kullandıklarını aktaran Yel, ”Önceden tarlada bulunan ürünlerimizi korumak için saçma atan ses fişekleri kullanıyorduk. Bulgur atan fişekler çıkınca onları tercih etmeye başladık. Hem fazla ses çıkartıyor, hem de doğaya zarar vermiyor. Domuzları korkuturken kuşları da yemliyoruz” ifadelerini kullandı. Hakan Şahin (AA)

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ