Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Saray Sabunu Roman Kadınların Elinde Şekilleniyor”

Reklam
Saray Sabunu Roman Kadınların Elinde Şekilleniyor”

Osmanlı’nın Edirne’ye miraslarından biri olan ve saray ya da padişah sabunu olarak da bilinen “mis meyve sabunu”, Roman kadınların elinde şekillenirken hem onlara geçim kaynağı oluyor hem de kentin tanıtımında kullanılıyor.

Balkan Roman Birliği (BAROM) Başkan Yardımcısı Bahattin Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Roman kadınların Başbakanlığın desteğiyle 6 yıl önce kurulan Yıldırım Kadın Gelişim Merkezi’nde çeşitli faaliyetlerde bulunduğunu söyledi.

Romanların toplumun her alanında yer aldığını belirten Ulusoy, “Merkezimiz aktif şekilde çalışıyor. Roman kadınlarımız üreterek hem ailesine hem de topluma katkıda bulunuyor. Burada çok amaçlı çalışmalar yapıyoruz. Özellikle 400 yıllık bir el sanatı olan Osmanlı’dan yadigar mis meyve sabununu burada hazırlıyoruz. Burada kadınlarımızın elde ettiği ürünleri, Türkiye’ye tanıtıyoruz. Yurt içindeki fuar ve festivallerde yer alarak, kültürümüzü anlatıyoruz.” diye konuştu.

“Yazın işlerimiz artıyor”

“Roman kadını çalışıyor, topluma kazandırıyor” projesi kapsamında kadınların ürettiklerinden gelir elde ettiğini dile getiren Ulusoy, şunları kaydetti:

“Roman kadınlarımız bu amaçla hem iş hem de sosyal hayatta yer alıyor. Aile ekonomilerine katkıda bulunuyor. Kaza sigortaları da yatırılıyor. Bize burada özellikle İŞKUR ve halk eğitim merkezi destek vermektedir. İŞKUR ile yılda iki kez bu şekilde çalışma yapıyoruz. Diğer taraftan da halk eğitim merkezinden gelen hocamızla yıl içerisinde bu çalışmalarımıza devam ediyoruz. Özellikle yazın işlerimiz artıyor. Mis sabununu yaptıktan sonra pazarlaması da önemli bir konu. Ürünlerimizin tanıtımını daha çok İstanbul’da belediyelerin desteğiyle yapıyoruz. Festival ve fuarlara katılıyoruz.”

“Roman kadınlar sosyal yaşamda daha aktif”

Mis sabunu usta öğreticisi Şengül Çınar, mis meyve sabunu yapımının yanı sıra Roman kadınların merkezde aldıkları eğitimler kapsamında bilinçlendiğini söyledi.

Roman kadınlara aile, sosyal haklar, psikoloji ve pazarlama alanlarında eğitim verildiğini dile getiren Çınar, “Kadınlarımıza burada mis sabununun tarihi serüvenini de anlatıyoruz. Osmanlı’dan bu yana devam eden mis meyve sabununu bilinçli şekilde hazırlıyoruz. Roman kadınlarımız biliyorsunuz zor şartlarda yaşamlarını sürdürüyor. Burada hem aile ekonomilerine katkıda bulunuyor hem de sosyal yaşamda yer alıyor.” şeklinde konuştu.

“Hayatım boyunca ilk defa çalışıyorum”

Atölyede çalışan Roman kadınlardan Sebahat Buğdaycı, mis meyve sabunundan elde ettiği gelirle aile ekonomisine katkıda bulunduğunu söyledi.

Çalışan kadınların toplumsal alanlarda söz sahibi olduğunu dile getiren Buğdaycı, “Erik, portakal, üzüm ve elma şeklinde mis meyve sabunu yapıyoruz. Hayatım boyunca ilk defa çalışıyorum. Bu hem gurur verici hem de diğer kadınlara örnek olacak nitelikte.” dedi.

Emine Ürtükçü, gün içerisinde ev işlerini bitirdikten sonra atölyede çalışmaya devam ettiğini anlattı. Roman kadınların bu tür faaliyetlerde kendine güveninin artığını belirten Ürtükçü, yetkililere teşekkür etti.

Sevcan Altun da ev kadınlarının mis meyve sabunu yaparak boş zamanlarını değerlendirdiğini kaydetti.

– CİHAN DEMİRCİ

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ