Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Tekirdağ, Dünya Alzheimer Günü’nü Kutladı

Reklam
Tekirdağ, Dünya Alzheimer Günü’nü Kutladı

Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ’21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayımlandı.

Mesajda, ülke ve dünya nüfusunun giderek yaşlanmakta ve Alzheimer hastalığının öneminin artmakta olduğu, bu sebeple, 21 Eylül’ün Dünya Alzheimer Günü olarak anıldığı belirtildi. Alzheimer hastalığının yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan, ilerleyici bir beyin hastalığı olduğu hatırlatılan açıklamada, “Bunama ya da demans olarak bilinen Alzheimer, günlük hayatın her zamanki gibi sürdürülmesini engelleyen, ilerleyici kronik bir beyin hastalığıdır” denildi. Alzheimer hastalığının oluşumunda yaşlanmanın önemli bir risk faktörü olduğu kaydedilen açıklamada, “65 yaş sonrasında hastalığın görülme sıkılığının sürekli artış içinde olduğu bilinmektedir. Ülkemizin nüfus yaşlanma hızı dikkate alındığında genç nüfusun giderek yaşlanacağı ve 30-40 yıl sonra Alzheimer hastalığın en önemli sağlık sorunu olacağı düşünülmektedir” ifadelerine yer verildi.

Alzheimer hastalığının belirtileri

Açıklamada, alzheimer hastalığının belirtileri, zihinsel bozukluklar, genellikle ilk belirtisi unutkanlık, öğrenme güçlüğü, konuşma zorluğu, yolunu kaybetme, kişileri tanıyamama, karar verme güçlüğü, davranışsal bozukluklar, huzursuzluk, ilgisizlik, saldırganlık, uyku bozukluğu, hayal görme, depresyon olarak sıralandı.

Alzheimer hastalığının tedavisi

Hastalığın kesin tedavisinin olmadığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yapılan tedaviyle, hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir, bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Yapılan tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve hastalığın semptomları azaltılır. Amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır.”

Alzheimer hastalığından korunma yöntemleri

Tedavisinin mümkün olmadığı belirtilen açıklamada, hastalıktan korunmak için, egzersiz yapmak, düzenli ve dengeli beslenmek, alkol ve sigara kullanımından uzak durmak, zihni aktif tutmak, sosyalleşmek gerektiği kaydedilirken “Alzheimer hastalığının engellenmesi mümkün değildir ancak yavaşlatmak da elimizdedir. Özellikle beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, Akdeniz tipi beslenme, balık tüketimi, sebze ve meyve tüketimiyle bu hastalığın başlaması ve ilerlemesi yavaşlatılmaktadır. Alzheimer hastaliğini geri döndürmek mümkün değil ama yavaşlatmak elimizde” ifadeleri kullanıldı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ