Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Trakya’da bu firmalardan ürün alırken dikkat edin.

Reklam
Trakya’da bu firmalardan ürün alırken dikkat edin.

Sağlık Bakanlığının her yıl açıkladığı içerisinden farklı ürünler tespit edilen gıda ürünlerine ait listeyi yayınladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, aralarında et ve süt ürünü, bal, zeytinyağı, alkollü içeceğin bulunduğu taklit ve tağşiş yapılan veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen firmaları açıkladı.

Türkiye genelinde tespit edilen toplam 229 firmaya ait 355 parti ürünü internet sitesinden açıklandı. Sağlığı tehdit eden listede Kırklareli’nden 3 firma yer aldı.

Buna göre, yapılan kontroller sonucunda süt ve süt ürünlerinde taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen aralarında yoğurt, peynir, tereyağı, kaymak, olmak üzere 86 parti ürüne ait bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Süt ürünlerinde bitkisel yağ, jelatin, nişasta tespit edildi.

Et ve et ürünlerinde de laboratuvar tahlilleri sonucunda taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen aralarında sucuk, pide harcı, köfte, çiğ kırmızı et, salam, sosis, jambon, rosto, döner, kavurma, kebap çeşitleri, kanatlı eti ürünlerinin bulunduğu 111 parti ürüne ait bilgiler duyuruldu. Lahmacunda at eti, köftede sakatat, sucukta da baş eti ve soya tespit edildiği aktarıldı.

Duyuruda takviye edici gıdalar ve benzer ürünlerde de kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş 25 ürüne ait bilgiler yer aldı. Örnek olarak, ballı bitkisel macun ve bitkisel gıda takviyelerinin içerisinde sıklıkla ilaç etkin maddesi “sildenafil”e rastlandığı belirtildi.Bitkisel yağlarda da taklit ve tağşiş yapılan 94 parti ürüne ait bilgiler paylaşıldı. Bunların arasında zeytinyağı ve ayçiçek yağı bulunuyor. Balda da taklit ve tağşişle üretilen 13 parti ürün var. Alkolsüz içeceklerde 8, kahvede 2, çikolatada 4, enerji içeceğinde 3, şekerli mamullerde 2, alkollü içkilerde 6, baharatta da 1 parti ürün var.

‘KIRKLARELİ GENELİNDE 3 FİRMA LİSTEDE YER ALDI’

Yapılan kontrollerde Lüleburgaz’da Şen Kasap ve Şarküteri’nde ısıl işlem görmüş sucuk (sakatat tespiti) Büyükkarıştıran Beldesi’nde Gizem Et Ürünleri firmasında ısıl işlem görmüş sucuk (sakatat tespiti) Vize ilçesinde Selim Bosna Et ve Et Ürünleri ısıl işlem görmüş sucuk (tükrük bezi, baş eti tespiti) rastlandığı duyuruldu. Hürfikir.

Listede bulunan tüm Trakya Firmaları yukarıdaki kapak fotoğrafımızda bulunan listede sizler için sunulmuştur.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ