Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Yeni Kimlik Kartı Başvuruları Yoğunluğa Yol Açtı

Reklam
Yeni Kimlik Kartı Başvuruları Yoğunluğa Yol Açtı

Kırklareli Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğünde, nüfus cüzdanlarının yeri alacak çipli yeni kimlik kartlarına başvuruların başlaması yoğunluğa neden oldu.

Yeni kimlik kartları için bugün itibarıyla tüm illerde başvurular başladı. Kırklareli Valiliği binasında bulunan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğüne gelen çok sayıda vatandaş, kimlik kartı başvurusu için kuyruk oluşturdu.

Başvuruya gelenlerden nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgelerden birisi ile son 6 ay içinde çekilmiş ICAO standartlarına uygun biyometrik bir fotoğraf istendi.

Kimlik kartı için başvuruda bulunan vatandaşlardan Ercan Kızılboğa, sabahın erken saatlerinde gelerek başvuruda bulunduğunu söyledi.

Kimlik kartının yaklaşık 10 gün sonra posta yolu ile ev adresine geleceğinin belirtildiğini ifade eden Kızılboğa, işlemlerin hızlı olması için ilk gün başvuru yaptığını belirtti.

Kartın özellikleri

Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak polikarbon materyalden oluşan yeni kimlik kartları, 10 yıl boyunca kullanılacak.

Temaslı ve temassız yonga içeren, uluslararası standartlara uygun, en gelişmiş güvenlik öğelerini içinde barındıran kimlik kartları, vatandaşa ait nüfus, fotoğraf ve biyometrik verilerin, üzerindeki temaslı yongaya güvenli bir şekilde kaydedilmesinden sonra, yetkisiz kimseler tarafından içindeki verilerin yeniden üretilmesini ya da değiştirilmesini olanaksız hale getirecek şekilde tasarlandı.

Kimlik kartı ile sağlanan hizmetlerde, hizmetin özelliğine göre görsel, elektronik ve biyometrik olmak üzere farklı güvenlik seviyelerinde kimlik doğrulama yöntemleri kullanılacak. Bu sayede farklı kurum ve kuruluşların güvenli kimlik doğrulaması yapmasına imkan sağlanacak.

Doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılamayacak durumda olması nedeniyle yapılan kimlik kartı başvurusunda yeni kart düzenleninceye kadar kişiye talebi halinde, herhangi bir nüfus müdürlüğünce kimliğini ispata yarayacak geçici kimlik belgesi verilecek.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ