Trakya Firma Tanıtım ve Bilgi Platformu
TrakyaBurada.com | Trakya'nın Tanıtım ve Bilgi Platformu

Yıllardır Yaşatılan Kurban Bayramı Geleneği

Reklam
Yıllardır Yaşatılan Kurban Bayramı Geleneği

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Hüsünlü Mahallesi’nde, köyün ihtiyar heyeti tarafından kurban bayramlarında organize edilen etkinlikte, vatandaşlar bir araya gelerek bayramlaşıyor ve herkese kavurma ikram ediliyor.

Mahalle sakinlerinden Zeki Sezer yaptığı açıklamada, Büyükşehir Yasası ile mahalle olan köylerinde kuruluşundan günümüze kadar bu geleneğin yaşatıldığını belirtti.

Sezer, Kurban Bayramı’nın birinci ya da ikinci günü mahallede kurban kesenlerden birer miktar et toplanarak bu etlerin okul bahçesinde kurulan kazanlarda kavrulduğunu anlattı.

Öğlen namazının ardından bütün köy halkının bayramlaşmak için toplandığını anlatan Sezer, “Geçmiş yıllarda muhtarlığın ihtiyar heyeti tarafından organize edilirdi, şu anda gençlerimiz de sahip çıkıyor bu geleneğe. Etler okul bahçesinde kurulan kazanlarda pişiriliyor, daha sonra masa, sandalyeler yerleştiriliyor. Cami hoparlöründen bütün köy halkı imam tarafından davet ediliyor. Herkes buraya gelerek bayramlaşma gerçekleşiyor. Bayramlaşmanın ardından kavurmalar ikram ediliyor. Çok güzel bir gelenek, severek devam ettiriyoruz. Bize atalarımızdan birlik, beraberlik için bırakılmış bir gelenek biz de çocuklarımıza bu geleneği bırakacağız” diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ